5 min
dokumenty-do-kredytu-hipotecznego-niezbedne-w-procesie-kredytowania

Ubiegając się o kredyt hipoteczny musimy dostarczyć bankowi – lub bankom, jeżeli składamy więcej, niż jeden wniosek – dokumenty do kredytu hipotecznego. W ten sposób analityk będzie mógł ocenić, jaką kwotę i na jaki czas możemy pożyczyć, sprawdzając nasze dochody (ich wysokość i źródło), a także nasze wydatki i stałe zobowiązania.

Dokumenty do kredytu hipotecznego niezbędne przy ocenie zdolności kredytowej

Chcąc uzyskać jakikolwiek produkt kredytowy zostajemy poddani ocenie zdolności kredytowej. Jej zakres różnić będzie się w zależności od finansowania, o jakie wnioskujemy oraz od kwoty, jaką chcemy uzyskać. Uproszczona procedura będzie miała miejsce zazwyczaj w przypadku aplikowania np. o kredyt gotówkowy na kilka tysięcy złotych i kilka lat; dużo bardziej skomplikowana w przypadku chęci uzyskania kredytu hipotecznego na kilkaset tysięcy i 30 lat. Niezależnie jednak od tego, o jaki produkt wnioskujemy, podstawą będą tutaj dokumenty do kredytu hipotecznego, które musimy przedstawić bankowi, a które to mają udowodnić nie tylko nasze zarobki, ale i naszą wiarygodność jako potencjalnych kredytobiorców.

Dokumenty do oceny zdolności kredytowej, oprac. graficzne własne.

Pozostałe dokumenty do kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny jest jednym z “najpoważniejszych” produktów bankowych, o jaki możemy się ubiegać – zarówno dla nas, jako kredytobiorców, jak i dla samych banków, które takiego finansowania mają nam udzielić. Dlatego też kwestia skompletowania i przedstawienia dokumentów do kredytu hipotecznego jest tak kluczowa oraz determinująca zarówno powodzenia całej operacji, jak i wpływająca na potencjalne warunki, na których pieniądze zostaną nam pożyczone. Zazwyczaj bowiem zadłużamy się na 30 lub nawet 35 lat na wysoką sumę – a przez tak długi czas może wydarzyć się przecież bardzo wiele rzeczy, które mogą uniemożliwić, czasowo lub trwale, spłacanie rat. Banki, wymagając szeregu dokumentów do oceny kredytowej, szacują na ich podstawie ryzyko udzielenia danego finansowania: na konkretną kwotę, na konkretnych warunkach i na konkretny okres.  

Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego PKO BP

Jednym z banków, które od lat plasują się wysoko w rankingach kredytów mieszkaniowych, jest PKO BP. To również jeden z najdłużej obecnych na polskim rynku banków, który kojarzy i rozpoznaje większość Polaków w różnym wieku. Dokumenty do kredytu hipotecznego w PKO BP nie będą się znacząco różnić od tych, których wymagać będą inne banki, jednak ta oferta wzbudza zainteresowanie klientów głównie ze względu na:

Wymagane przez PKO BP dokumenty do kredytu hipotecznego przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego:

 • dokument tożsamości, np. dowód osobisty
 • dokumenty potwierdzające wysokość osiąganych dochodów:
  • umowa o pracę na czas nieokreślony – zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach z ostatnich 6 mies.
  • w przypadku posiadania rachunku w innym banku niż PKO BP, historia za ostatnie 6 mies.
 • dokumenty dotyczące przedmiotu kredytowania:
  • umowa przedwstępna albo oświadczenie wnioskodawcy na druku bankowym
  • numer księgi wieczystej

Wymagane przez PKO BP dokumenty do kredytu hipotecznego przy budowie domu:

 • dokument tożsamości, np. dowód osobisty
 • dokumenty potwierdzające wysokość osiąganych dochodów:
  • umowa o pracę na czas nieokreślony- zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach z ostatnich 6 mies.
  • w przypadku posiadania rachunku w innym banku niż PKO BP, historia za ostatnie 6 mies.
 • dokumenty dotyczące przedmiotu kredytowania:
  • numer księgi wieczystej
  • ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę lub decyzja o pozwoleniu na budowę lub kopia zgłoszenia budowy właściwemu organowi administracji
  • kosztorys podpisany przez wnioskodawców
  • dziennik budowy
  • zatwierdzony projekt techniczny
  • dokument/zaświadczenie o zapewnieniu dostaw i warunkach przyłączeniowych dla nieruchomości dot. określonych mediów
  • kopia mapy ewidencyjnej (nie starsza 3 mies.)
  • wypis z rejestru gruntów (nie starsza 3 mies.)

Wykaz dokumentów do kredytu hipotecznego w PKO BP, oprac. graficzne własne. 

Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego – o czym musisz pamiętać?

Warto wspomnieć, że chociaż kredyty mieszkaniowe są produktami, które ma w swojej ofercie większość banków, zasady ich przyznawania będą się różnić. Tak samo różnić będą się kryteria stosowane przez dane banki i, co za tym idzie, dokumenty do kredytu hipotecznego również. Są banki, które “specjalizują się” np. w udzielaniu finansowania osobom pracującym na umowy cywilnoprawne, są też banki, w których osoby o takim źródle dochodów kredytu nie otrzymają. Na rynku funkcjonują też banki, które chętniej pożyczają pieniądze np. osobom zarabiającym za granicą albo w ramach kontraktów. Dobry pośrednik kredytowy będzie zaś umiał wskazać, w jakim z banków najlepiej ubiegać się o finansowanie w naszym przypadku; pomoże też w zgromadzeniu i wypełnieniu dokumentów do kredytu hipotecznego.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek