8 min
macierzynski-a-upadlosc-firmy-jakie-jest-prawo-kobiet

Spodziewasz się maleństwa? A może Twoje dziecko już pojawiło się na świecie? Gratulujemy! Jesteśmy jednak świadomi tego, że nowa rola bywa trudna i jest pełna codziennych wyzwań. Czasami pojawiają się też dodatkowe, niesprzyjające okoliczności. Jesteś na urlopie macierzyńskim, a upadłość firmy, w której jesteś zatrudniona w ramach umowy o pracę, właśnie została ogłoszona? Pewnie zastanawiasz się, co będzie dalej. Jeśli likwidacja zakładu pracy i ciąża przypadają na ten sam okres, Twoje obawy są zrozumiałe. Dlatego dzisiaj wyjaśniamy, jaka czeka Cię przyszłość – które przywileje zachowasz i do jakich świadczeń nadal masz prawo w przypadku ogłoszenia upadłości.

Macierzyński a upadłość firmy – jest się czego bać?

Prawo pracy obejmuje szczególną ochroną niektóre grupy pracowników. Należą do nich kobiety w ciąży, a także pracownice przebywające na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Przepis dotyczy oczywiście osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie stosuje się go jedynie w przypadku kobiet, które w ciąże zaszły, gdy okres próbny trwał krócej niż miesiąc. Od tej reguły jest jednak wyjątek. Upadłość firmy a urlop macierzyński – czego powinnaś się spodziewać? Niestety, nie mamy dobrych wiadomości. Kodeks pracy stanowi, że w takiej sytuacji stosunek pracy nie jest chroniony prawem. To dotyczy kobiet w ciąży, na urlopie macierzyńskim, a nawet osób w wieku przedemerytalnym. Ogłoszenie upadłości pozwala pracodawcy zwolnić każdego pracownika bez wyjątku – również kobiety na każdym etapie ciąży i po porodzie. Potwierdzenie znajdziemy w art. 177. § 4. kodeksu pracy.

Likwidacja zakładu pracy a urlop macierzyński – czy może zostać przerwany?

Urlop macierzyński to obowiązkowa przerwa od pracy przysługująca świeżo upieczonym mamom. Jest to czas na regenerację organizmu po ciąży i porodzie. Pozwala także zapewnić właściwą opiekę maluchowi, który wymaga uwagi przez całą dobę. Co, jednak gdy mamy do czynienia z upadłością firmy w trakcie urlopu macierzyńskiego? Przepisy nie pozostawiają co do tego wątpliwości – ochrona ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną w takim wypadku nie obowiązuje. To oznacza, że można wypowiedzieć takiej osobie umowę o pracę. Co za tym idzie, zarówno urlop macierzyński, jak i wychowawczy, zostają wtedy skrócone. Nie ma znaczenia, ile urlopu Ci zostało w ramach umowy o pracę.

Upadłość firmy a urlop macierzyński

Jeśli jesteś świeżo upieczoną mamą na urlopie macierzyńskim, a likwidacja firmy, w której jesteś zatrudniona, zbliża się wielkimi krokami, to pewnie martwisz się o swoją przyszłość. Prawda jest niestety taka, że zamknięcie zakładu pracy oznacza przerwanie zatrudnienia. To powoduje, że urlop macierzyński nie tyle Ci się nie należy, co zostaje przerwany w momencie ustania stosunku pracy. Nurtuje Cię jednak pytanie, czy zostaniesz pozbawiona prawa do pobierania świadczeń? W tym miejscu mamy na szczęście dobrą wiadomość! Nadal przysługuje Ci zasiłek macierzyński, a upadłość firmy nie wpływa na to prawo w żaden sposób. Mimo że urlop macierzyński lub wychowawczy zostaje skrócony, to ze świadczeniami pieniężnymi sprawa ma się już nieco inaczej.

Z pomocą doradcy Habza możesz wnioskować o kredyt dla osób prywatnych oraz dla firm. Udzielimy wsparcia w procesie kredytowania niezależnie od skomplikowania Twojej sytuacji czy kłopotów, w jakie wpadła Twoja firma.

Zasiłek macierzyński a upadłość firmy – wysokość świadczeń pieniężnych

Okazuje się, że upadłość firmy na szczęście nie pozbawia młodych mam wszystkich przywilejów. Mimo że urlop macierzyński może się skończyć wcześniej, niż planowałaś, to nadal możesz liczyć na wypłatę świadczeń pieniężnych. Uprawnienia pracownicze nadal tutaj obowiązują. Co do zasady, kiedy jesteś pracownicą danej firmy przynajmniej od roku, to za całe dwadzieścia tygodni otrzymasz świadczenie w wysokości 100% wynagrodzenia.  Jeśli natomiast przed upływem trzech tygodni od daty porodu złożysz wniosek o skorzystanie z urlopu rodzicielskiego (maksymalnie trzydzieści dwa tygodnie przy narodzinach jednego dziecka), to sprawa ma się nieco inaczej. Przez cały czas należeć Ci się będzie równowartość 80% wynagrodzenia wynikającego ze stosunku pracy. Gdybyś natomiast nie zdążyła złożyć stosownego oświadczenia, to w pierwszej części urlopu będziesz dostawać 100%, a w drugiej – 80%. Warto dodać, że te wartości oblicza się od tzw. podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego, a nie od wynagrodzenia brutto. Jest to przychód, który stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne (po potrąceniu składek na ubezpieczenia społeczne).

Opisane zasady stosuje się w „normalnych” przypadkach. A co w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy? Czy zasiłek macierzyński nadal Ci się należy? Okazuje się, że świadczenia będą wypłacane bez zmian. Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, przed porodem przysługuje w standardowej wysokości zasiłek macierzyński, a likwidacja zakładu pracy nie zmienia sytuacji – jeśli nie zapewniono pracownicy innego zatrudnienia. Po urodzeniu dziecka młoda mama również ma prawo do otrzymania pieniędzy. Świadczenie będzie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który niejako przejmie opiekę nad kobietą.

Jestem w ciąży, a firma ogłosiła upadłość – co teraz?

Ciąża a likwidacja zakładu pracy – prawo jest niestety bezlitosne. Ogłoszenie upadłości pracodawcy oznacza, że może on wypowiedzieć umowę każdemu pracownikowi, bez względu na ochronne przepisy kodeksu pracy. Wyjątek stanowi tutaj sytuacja, w której zamykana jest jedynie część przedsiębiorstwa – wtedy ochrona nadal obowiązuje.  Co do zasady, pracodawca powinien rozwiązać stosunek pracy wtedy, gdy działalność gospodarcza jeszcze formalnie istnieje. Jeśli jesteś w ciąży, a firma ogłosiła upadłość, to na byłym szefie ciąży odpowiedzialność zapewnienia Ci innego zatrudnienia – odpowiedniego dla osoby w Twoim stanie. Jeśli nie jest w stanie tego zrobić, należy Ci się zasiłek macierzyński aż do dnia porodu. Jeśli natomiast urodziłaś już maluszka, to obowiązki pracodawcy przejmuje ZUS, który będzie wypłacał dla Ciebie świadczenia.

Zasiłek macierzyński a likwidacja zakładu pracy – jakie masz prawa po ogłoszeniu upadłości firmy?

Jesteś na urlopie rodzicielskim, a likwidacja firmy Cię zaskoczyła? Dobra wiadomość: nie tracisz prawa do zasiłku. Zła wiadomość: okres ochronny przestaje obowiązywać i możesz zostać zwolniona. Pamiętaj jednak, że świadczenia pieniężne będziesz otrzymywać w niezmienionej wysokości, na razie nie musisz więc martwić się o swoją sytuację materialną. Musisz wiedzieć, że wszyscy pracownicy upadłego przedsiębiorcy stają się jego wierzycielami. Jeśli więc firma ma wobec Ciebie jakikolwiek dług (np. zaległe wynagrodzenie), to takie zobowiązania regulowane są w pierwszej kolejności. Warto zgłosić roszczenie do syndyka, aby upewnić się, że dostaniesz pieniądze, które Ci się należą.

Likwidacja zakładu pracy a ciąża i zasiłek od pracodawcy

Kwestia tego, kto zobowiązany jest wypłacać zasiłek macierzyński z powodu ogłoszenia upadłości pracodawcy, zależy od liczby pracujących w danym zakładzie pracy. Co do zasady, w firmach zatrudniających powyżej 21 osób obowiązek ten leży po stronie pracodawcy. Jeśli jednak jesteś na urlopie macierzyńskim, a upadłość firmy została właśnie sfinalizowana, to sprawą wypłaty świadczeń od tej pory zajmie się ZUS i nie może on rozwiązać umowy o świadczenia z pracownikiem.

Pozyskamy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę finansowania.

Skontaktuj się ze specjalistą Habza jeszcze dziś i uzyskaj kredyt na dogodnych warunkach.

L4 w ciąży a upadłość firmy

Gdy pracodawca zamierza ogłosić upadłość, nic nie chroni pracowników przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Zwolnienie lekarskie również nie ma takiej mocy prawnej, nawet gdy dotyczy kobiety ciężarnej. Pozytywem jest tutaj fakt, że gdy jesteś w ciąży, a firma ogłosiła upadłość, to nadal możesz otrzymywać zasiłek chorobowy. Masz do niego prawo zarówno przed, jak i po wygaśnięciu stosunku pracy. Świadczenie przysługuje standardowo do 183 lub 270 dni (jeżeli niezdolność do pracy występuje w trakcie ciąży). Likwidacja zakładu pracy i ciąża nie zmieniają tych mechanizmów.

Likwidacja firmy a pracownik na urlopie macierzyńskim – wnioski

Wiemy już, że szczególne przepisy otaczają okoliczności likwidacji zakładu pracy, a ciąża przestaje chronić kobiety przed zwolnieniem. Skupmy się jednak na pozytywach. Jeśli jesteś na macierzyńskim, a upadłość firmy spędza Ci sen z powiek, to uspokajamy – nie ma się o co martwić! Dzięki świadczeniom z ZUS-u nie zostaniesz bez pieniędzy. Zasiłek macierzyński przysługuje nadal – w niezmienionej wysokości!

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek