5 min
jaki-podatek-od-podwyzki-prywatnej

Pomimo szerokiej oferty pożyczkowej proponowanej przez banki i różne instytucje pozabankowe, gdy pojawiają się problemy finansowe i brakuje nam gotówki najczęściej zwracamy się z prośbą o pożyczkę od rodziny, bliskich przyjaciół lub dobrze sytuowanych znajomych. Kredyt w banku to dla wielu osób ostateczność. Korzystając z pożyczki prywatnej, unikamy całej męczącej procedury związanej z uzyskaniem kredytu: składania wniosków, dostarczania dokumentów świadczących o zarobkach lub zdolności kredytowej. Zazwyczaj nie musimy oddawać pożyczonej kwoty wraz z naliczonym procentem ani ponosić dodatkowych opłat za użyczenie gotówki, a wszystko odbywa się w atmosferze wzajemnego zaufania.

Nie ryzykuj pożyczając z niepewnych źródeł. Weź bezpieczny i korzystny kredyt gotówkowy z Habza Finanse.

Z naszą pomocą nie przepłacisz na kredycie, a pozytywną decyzję kredytową otrzymasz szybko i bez stresu czy problemów. Przejmiemy na siebie wszystkie formalności, tak aby cały proces był dla Ciebie wygodny i nieuciążliwy.

Najczęściej też nie ma potrzeby spisywania umowy, ponieważ pożyczamy zazwyczaj nieduże pieniądze w kręgu zaprzyjaźnionych osób. Jeśli potrzebujemy jednak poważniejszych środków i zdecydujemy się na pożyczkę od osoby prywatnej, warto pomyśleć o niezbędnych formalnościach oraz sprawdzić czy pożyczoną kwotę obejmuje podatek od pożyczki prywatnej.

Kiedy pożyczamy pieniądze od rodziny lub znajomych najczęściej nie zastanawiamy się czy takie pożyczki podlegają regulacjom prawnym. Jednak z perspektywy prawa wszelkie transakcje w postaci użyczenia kwoty pieniężnej przez osobę fizyczną, a także instytucję, która nie prowadzi działalności pożyczkowej obejmują przepisy zawarte w kodeksie cywilnym.

Czym więc jest pożyczka prywatna?

Pożyczka prywatna to usługa polegająca na udostępnieniu określonej kwoty osobie trzeciej przez osobę fizyczną lub instytucję pozabankową. Może jej udzielić współmałżonek, członek rodziny, partner lub partnerka, przyjaciel, a także osoba obca niezwiązana z branżą pożyczkową. A więc w praktyce pożyczki prywatne to różnego rodzaju pożyczki nieobejmujące pożyczek bankowych. Inną formą pożyczki prywatnej, która pojawiła się na rynku stosunkowo niedawno jest pożyczka społecznościowa, którą można uzyskać za pomocą platformy internetowej łączącej pożyczkobiorców i pożyczkodawców. 

Wysokość pożyczki prywatnej nie jest odgórnie regulowana. Umowa dotycząca pożyczki prywatnej może mieć charakter ustny, jednak jeśli jej wartość przekracza 1000 złotych warto sporządzić ją na piśmie, ponieważ w konfliktowych sytuacjach może stanowić jedyną, wiarygodną formę zabezpieczenia.

Podatek od pożyczki prywatnej

Podatek od pożyczki prywatnej, tak jak od innych transakcji, podlega regulacjom prawnym. Od 2019 roku podatek od czynności cywilnoprawnych należy zapłacić za pożyczki przekraczające kwotę lub wartość 1000 złotych, jeśli pożyczkodawcą jest osoba, która nie wchodzi w skład najbliższej rodziny pożyczkobiorcy. Jeśli kwota pożyczki nie przekracza 1000 złotych, podatek od pożyczki od osoby prywatnej nie obowiązuje. W przypadku umowy na kwotę wyższą wysokość podatku wynosi 0,5% od wartości pożyczonej kwoty. Jednak jeśli umowa zawarta była dawniej, czyli przed 1 stycznia 2019 roku, należy uiścić podatek w wysokości 2% pożyczonej kwoty.

Skonsoliduj kredyty i ciesz się wolnością finansową.

Spłacasz wiele różnych zobowiązań jednocześnie i czujesz, że długi zaczynają Cię przerastać? Pomożemy Ci połączyć wiele zobowiązań w jedno i wynegocjujemy niską, łatwą do terminowej spłaty ratę. Z nami weźmiesz kredyt konsolidacyjny na najlepszych możliwych warunkach. Bez jakichkolwiek przedpłat. Szybko, skutecznie i przy minimum formalności.

Obowiązek podatkowy dotyczący pożyczki od osoby prywatnej spoczywa na pożyczkobiorcy, który powinien złożyć odpowiednią deklarację w urzędzie skarbowym w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy. Brak zgłoszenia pożyczki i nieuiszczenie należnego podatku, jak również znalezienie przez urząd skarbowy nieprawidłowości w deklaracji skutkują naliczeniem kary w wysokości 20% kwoty pożyczki. Dlatego warto pamiętać, że prywatna pożyczka podlega regulacji prawnej związanej z zawarciem umowy i należnym podatkiem, a niedopełnienie obowiązku podatkowego wiąże się z przewidzianą w prawie karą.

Jeśli mamy wątpliwości związane z pożyczką prywatną, warto skorzystać z pomocy specjalistów od trudnych finansów – grupy Habza Finanse. Indywidualny opiekun klienta wyjaśni wszelkie zawiłości i pomoże wybrać optymalne rozwiązanie. Jeśli klient posiada inne zobowiązania kredytowe, opiekun zaproponuje pomoc w znalezieniu najlepszego kredytu konsolidacyjnego online. Pomoże przejść wszelkie formalności i wynegocjuje z bankiem najkorzystniejsze warunki umowy.

Kto może udzielić pożyczki prywatnej?

Pożyczki prywatnej może udzielić członek najbliższej rodziny (rodzic, rodzeństwo, dziadek czy babcia), partner, przyjaciel, ale też osoba całkowicie obca. To forma pożyczki znacznie mniej sformalizowana niż kredyt w banku, ponieważ z reguły nie wymaga wypełniania wniosku czy weryfikacji zdolności kredytowej.

Czy istnieje podatek od pożyczki prywatnej?

Tak, pożyczki prywatne objęte są koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 0,5% wartości pożyczki i powinien być opłacony w okresie 14 dni od podpisania umowy. Podatku można uniknąć, jeśli strony są członkami najbliższej rodziny, ale również w takim wypadku konieczne jest złożenie w Urzędzie Skarbowym odpowiedniego formularza.

Czy umowa pożyczki prywatnej musi mieć formę pisemną?

Pożyczka prywatna powinna, dla bezpieczeństwa obu stron, mieć formę pisemną w przypadku, gdy jej kwota przekracza 1000 złotych. Dla mniejszych pożyczek również można sporządzić umowę, ale nie jest to wymagane, więc mała pożyczka może być bez problemu zawarta ustnie.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek