4 min
ile-wynosi-aktualny-wibor

Stale rosnące raty kredytów zmusiły Polaków do zapoznania się z podstawowymi pojęciami bankowymi, które mają istotny wpływ na wysokość płaconego zobowiązania. Jednym z takich parametrów jest WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offered Rate. Wskaźnik ten, to nic innego jak stopa procentowa, która określa koszt pożyczki pomiędzy bankami w Polsce. Choć dotyczy ona transakcji międzybankowych, kredytobiorcy korzystający ze wsparcia finansowego ponoszą ten koszt w swoich zobowiązaniach, co ujęte jest już podczas podpisywania umowy kredytowej w banku.

Aktualny WIBOR różni się w zależności od okresu, na jaki jest udzielany kredyt. Dodatkowo różne banki przyjmują odmienne rozliczenia, dlatego inaczej wzrastać będą raty kredytu udzielonego z WIBOREM 1M, a inaczej 6M czy 12M. Na przykład, WIBOR 3M – trzymiesięczny oznacza stopę procentową, po jakiej banki pożyczają sobie pieniądze na okres 3 miesięcy. Dla kredytobiorcy to nic innego jak aktualizacja stawki rat zobowiązań właśnie co 3 miesiące.  

Warto jednak pamiętać, że WIBOR nie jest jedynym czynnikiem, od którego zależy wysokość rat kredytów gotówkowych czy hipotecznych. Współczynnik ten jest stopą referencyjną, do której banki doliczają swoją marżę, dlatego zaciągając kredyt o takiej samej wysokości i z takim samym rozliczeniem WIBORU w dwóch różnych bankach, raty poszczególnych zobowiązań mogą się od siebie różnić. Warto więc dokładnie przeanalizować poszczególne oferty, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę dostępną na rynku międzybankowym.

Gdzie sprawdzić aktualny WIBOR?

Skoro już wiesz, czym jest WIBOR, z pewnością zastanawiasz się, jak zmienia się jego wartość na przestrzeni czasu. Wskaźnik ten jest codziennie publikowany przez NBP, dlatego znalezienie informacji na temat jego aktualnej wysokości nie jest trudne. Z punktu widzenia kredytobiorcy dostęp do tych danych jest pomocny w celu podejmowania lepszych decyzji finansowych i ustalenia, jak zmienia się oprocentowanie kredytu. Możliwość sprawdzenia aktualnego WIBORU dostępna jest:

  • na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego. Jest to najprostsze i najbardziej rzetelne źródło informacji. NBP zobligowany jest bowiem do codziennych publikacji aktualnych wartości WIBOR dla różnych okresów, takich jak 1m, 3M, 6M czy 12M. Strona internetowa NBP jest źródłem oficjalnych danych i przez wielu specjalistów z branży jest uważana za niezawodne źródło informacji na temat WIBOR.
  • w serwisach finansowych – w tym portalach bankowości internetowej. Bardzo często informacja o aktualnych stopach WIBOR publikowana jest na stronach internetowych poszczególnych banków.
  • w aplikacjach mobilnych, które pokazują aktualne stopy procentowe WIBOR. Dzięki temu można mieć dostęp do aktualnych danych WIBOR w dowolnym momencie i miejscu. Możliwość sprawdzenia WIBORU za pomocą swojego telefonu to spore ułatwienie dla wielu osób.

Połączenie wszystkich zobowiązań finansowych w jeden kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci zmniejszyć miesięczne obciążenie wynikające z zadłużenia i uzyskać więcej miejsca w domowym budżecie na inne potrzebne wydatki, a nawet utworzenie poduszki finansowej.

Specjaliści Habza znajdą dla Ciebie kredyt konsolidacyjny na możliwie najlepszych warunkach, z ratą dopasowaną do Twoich możliwości.

Ile wynosi obecnie WIBOR?

Historia WIBORU w Polsce jest długa i skomplikowana. Początkowo wskaźnik ten ustalany był na podstawie ofert banków. Od 2007 roku jego wartość wynika z transakcji rzeczywistych. Wartości historyczne WIBORU różnią się na przestrzeni lat. Od 1990 roku aż do 2007, zauważalny był jego wzrost aż do wartości 6,29%. Choć w ostatnich latach zauważalna była stabilizacja WIBORU na poziomie ok. 2%, podwyżki stóp procentowych w 2022 roku spowodowały ponowny wzrost WIBORU, co przełożyło się na wysokość spłacanych przez kredytobiorców rat.  Aktualne stawki WIBORU wynoszą kolejno:

  • WIBOR 1M – 6,88%;
  • WIBOR 3M – 6,93%;
  • WIBOR 6M – 6,99%;
  • WIBOR 12M – 7,10%.

Jak nie sposób zauważyć, WIBOR jest zmiennym wskaźnikiem, mocno uzależnionym od sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie, a jego wysokość ma bezpośredni wpływ na oprocentowanie kredytów hipotecznych i kredytów dla firm.

Chcesz poznać więcej cennych informacji pozwalających na zaciągnięcie najkorzystniejszego finansowania? Na naszym blogu dowiesz się, nie tylko czym jest WIBOR, ale także poznasz zależność między tym wskaźnikiem a realnym wzrostem wysokości raty zaciągniętego przez Ciebie zobowiązania z rynku międzybankowego.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)