Przekredytowanie — czym jest i dlaczego go unikać?

Specjalista ds. restrukturyzacji przedsiębiorstw i układów konsumenckich

8 min. czytania
przekredytowanie-czym-jest-i-dlaczego-go-unikac

Przekredytowanie – czym jest i dlaczego powinno się go unikać?

Obecnie pożyczkę czy też kredyt gotówkowy może otrzymać niemal każdy, kto ma stałe źródło dochodu. Nie wszystkie kwestie związane z zobowiązaniami finansowymi są jednak przez wszystkich znane. Warto znać między innymi pojęcie przekredytowania, ponieważ może to uchronić Cię od zbyt dużego zadłużenia. W artykule zawarliśmy także wskazówki, jak unikać zaciągania zobowiązań większych niż możliwości finansowe.

Przekredytowanie – czym jest? Podstawowe informacje

Przekredytowanie oznacza sytuację, w której kredytobiorca ma tyle zaciągniętych zobowiązań finansowych, że comiesięczne koszty są większe niż połowa jego dochodów netto. Należy oczywiście unikać takiego stanu, ponieważ wyjście z niego może być naprawdę trudne.

Zwykle, kiedy występuje przekredytowanie, kredytobiorca nie może zaciągać kolejnych zobowiązań. Ponad połowa dochodu oddana dla banku bardzo mocno obciąża domowy budżet. Osoba ze zbyt dużymi ratami miesięcznymi może mieć spory problem nie tylko z ich spłacaniem, ale także pokrywaniem podstawowych kosztów jak mieszkanie, wyżywienie czy media.

Wiele kredytobiorców, których dotknęło przekredytowanie, szuka pomocy u firm pożyczkowych, gdzie otrzymanie środków nie jest poprzedzone restrykcyjnym sprawdzaniem zdolności kredytowej. Mimo wszystko często prowadzi to do spirali zadłużenia, której oczywiście należy unikać.

Czy może wystąpić przekredytowanie kredytu hipotecznego?

Kredyty hipoteczne są udzielane wyłącznie przez banki, a nie firmy pożyczkowe. Takie instytucje dokładnie sprawdzają możliwości spłaty danego kredytobiorcy. Nie są udzielane zobowiązania z zabezpieczeniem hipotecznym, które mogłyby spowodować przekredytowanie.

Warto wiedzieć, że takie kredyty często wymagają wykupienia dodatkowego ubezpieczenia działającego, kiedy dany klient nie może opłacić rat. Jeśli jednak miesięczne koszty hipoteki przekraczają Twoje możliwości, wystarczy skontaktować się z bankiem. Dzięki temu zostanie wydłużony okres spłaty, by zmniejszyć raty. Można również wykorzystać wakacje kredytowe czy inne usługi, które zaproponuje bank.

Przekredytowanie kredytu hipotecznego jest rozwiązywane niemal natychmiast, gdy w ogóle wystąpi. Mimo wszystko banki nie udzielają zobowiązań na tak dużą część miesięcznego dochodu kredytobiorcy. Przekredytowanie dotyczy raczej kredytów gotówkowych i ewentualnie pożyczek pozabankowych.

Z pomocą doradcy Habza możesz wnioskować o kredyt dla osób prywatnych oraz dla firm.

Udzielimy wsparcia w procesie kredytowania niezależnie od skomplikowania Twojej sytuacji czy kłopotów, w jakie wpadła Twoja firma.

Kogo dotyczy przekredytowanie? Nie tylko dłużnicy się z nim zmagają

Najczęściej przekredytowanie występuje u osób wpadających w spiralę zadłużenia, co oznacza zaciąganie kolejnych zobowiązań, by opłacić te poprzednie. Pojedyncze produkty finansowe są dostosowywane tak, by nie obciążać zbyt mocno budżetu miesięcznego kredytobiorcy. Przekredytowanie może wystąpić tylko przez zbyt wiele zaciągniętych zobowiązań.

Wszystkie decyzje związane z kredytami i pożyczkami powinny być odpowiednio przemyślane. Mimo wszystko chwytliwy marketing różnych firm udzielających produktów finansowych przyciąga nawet młode oraz niedoświadczone osoby. Jest to swego rodzaju pułapka, ponieważ pochopnie podejmowane decyzje bardzo szybko mogą wpędzić kredytobiorcę w przekredytowanie.

Pobieranie kolejnych pożyczek i kredytów kumuluje miesięczne koszty, jakie trzeba później ponieść. Każde zobowiązanie oznacza konieczność opłacenia prowizji bankowej, oprocentowania czy też działań administracyjnych. Zawsze oddajemy więcej, niż pożyczamy, więc zaciągając coraz więcej pożyczek, koszty mogą okazać się w pewnym momencie niemożliwe do pokrycia dla jednego kredytobiorcy.

Przekredytowanie kredytu – jak do niego najczęściej dochodzi?

Przekredytowanie najczęściej jest wynikiem zaciągania zbyt dużej liczby zobowiązań finansowych. Zwykle kredytobiorcy, którzy nie mogą sobie poradzić z ratami, biorą kolejne pożyczki, co tylko pogłębia zadłużenie. W ten sposób dość łatwo doprowadzić do sytuacji, kiedy koszty przekraczają połowę osiąganego dochodu.

Warto wiedzieć, że przekredytowanie występuje najczęściej z powodu ofert firm pożyczkowych i nierozsądnego podejścia klientów. Banki starają się jak najszybciej rozwiązać problem przez wydłużenie okresu spłaty lub konsolidację zobowiązań. Firmy pożyczkowe udzielają natomiast środków bez skrupulatnego sprawdzenia historii kredytowej klienta. Ten z kolei często kieruje się potrzebą chwili niż faktycznymi możliwościami finansowymi.

Sporadycznie przekredytowanie może być również efektem nieprzewidzianych wydatków, na które trzeba szybko uzyskać gotówkę. Mimo wszystko tylko czasowe przekredytowanie nie będzie tak dużym problemem, jak spirala zadłużenia.

Jakie są skutki przekredytowania? Konsekwencje, jakie ponosi kredytobiorca

Przekredytowanie powinno być unikane przez kredytobiorców, ponieważ może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Już sama świadomość tak wielu zobowiązań finansowych na głowie będzie powodować spory stres. Oprócz tego dołączają inne konsekwencje:

  • brak środków finansowych na potrzeby życiowe – jedzenie, mieszkanie, media,
  • ciągle wzrastające zobowiązania finansowe – występuje tzw. spirala zadłużenia,
  • rozpoczęcie postępowania komorniczego – wtedy należności będą prawnie ściągane z dłużnika nawet przez sprzedaż mienia osobistego.

Oczywiście przekredytowanie wpływa również na utratę zdolności kredytowej. Zwykle dłużnicy zostają wpisani do bazy BIK, KRD czy podobnych. Wtedy nie mogą oni otrzymać żadnego kredytu czy pożyczki. Taki wpis pozostaje w archiwum nawet do 5 lat od momentu spłacenia całości zobowiązania.

Ciągły stres, wizja braku środków na życie oraz konieczność spłaty przytłaczających zobowiązań to najbardziej poważne konsekwencje. Przekredytowanie niekorzystnie odbija się na zdrowiu kredytobiorcy, dlatego tak ważne jest jego unikanie.

Pozyskamy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę finansowania.

Skontaktuj się ze specjalistą Habza jeszcze dziś i uzyskaj kredyt na dogodnych warunkach.

Przekredytowanie a zdolność kredytowa – jak wygląda ta zależność?

W przypadku wystąpienia przekredytowania zdolność kredytowa spada. Dopiero kiedy pojawi się rzeczywiście zadłużenie, kredytobiorca zostaje wpisany do bazy dłużników BIK czy też KRD. Zbyt duża liczba zaciągniętych zobowiązań uniemożliwi uzyskanie kredytu w banku.

Można jednak korzystać z usług firm pożyczkowych. Tam zdolność kredytowa nie zawsze ma tak duże znaczenie, niemal każdy może otrzymać pożyczkę. Przekredytowanie jest bardzo uciążliwe, ponieważ jego skutki mogą trwać przez wiele lat. Wpisy do bazy dłużników pozostają tam na długi czas i przez cały ten okres dana osoba nie może zaciągać kredytów.

Czy przekredytowanie jest niebezpieczne dla kredytobiorcy?

Oczywiście, że tak. Przekredytowanie powoduje przeznaczanie połowy dochodu na zobowiązania finansowe. To znaczne ograniczenie miesięcznego budżetu, co może powodować problemy nawet z finansowaniem podstawowych życiowych kwestii. Dodatkowo przekredytowanie jest niezwykle dużym obciążeniem psychicznym dla kredytobiorcy. Może to prowadzić do znacznie większych problemów, dlatego warto uporać się z zadłużeniem możliwie jak najszybciej.

Warto przede wszystkim unikać przekredytowania, ponieważ istnieje na to kilka sposobów:

  • unikaj zadłużenia, jeżeli jest to tylko możliwe, a jeśli nie – dokładnie analizuj ryzyko,
  • uporządkuj domowe finanse – możesz notować dochody i wydatki oraz sprawdzać, na czym jesteś w stanie oszczędzić,
  • nie zaciągaj zobowiązań finansowych na spłatę rat za poprzednie kredyty i pożyczki.

Profilaktyka jest tutaj tak naprawdę kluczem. Przekredytowanie to bardzo niebezpieczna dla kredytobiorcy kwestia, która prowadzi do poważnych konsekwencji. Ze spirali zadłużenia bardzo ciężko wyjść, jednak jest to możliwe.

Jak wyjść z przekredytowania? Najlepsze sposoby

Wiesz już, co przekredytowanie oznacza. A czy można się z niego wyplątać? Przy bardzo dużym zadłużeniu ciężko uwierzyć, że można w ogóle z niego wyjść. Istnieje jednak kilka sposobów, które pozwolą znacznie szybciej wyeliminować przekredytowanie. Należy mimo wszystko podejmować działania możliwie najszybciej oraz stosować się do ściśle ustalonych reguł:

  • Redukuj koszty – to najważniejsza rada dla kredytobiorców. Należy szukać oszczędności tam, gdzie tylko możesz. Warto zauważyć, że analiza dochodów i wydatków będzie tu niezwykle pomocna.
  • Refinansowanie kredytu – Twoje zobowiązania finansowe zostają natychmiast pokryte i otrzymujesz nowy kredyt na przystępnych warunkach, który możesz spłacić. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji okres kredytowania będzie znacznie wydłużony względem początkowego. Dodatkowo trzeba niestety pogodzić się z dodatkowymi kosztami.
  • Konsolidacja kredytów i pożyczek – dzięki temu wszystkie Twoje raty zostaną połączone w jedną, która będzie niższa. Zostaje jednak wydłużony okres spłaty i będą naliczone doliczone koszty. Konsolidacja obejmuje jednak dowolną formę zobowiązania finansowego.

Wychodzenie z przekredytowania to długotrwały proces. Należy być konsekwentnym i trzeba wyrażać chęć spłaty wszystkich należności. Nawet z największego zadłużenia można wyjść.

Zmagasz się z nadmierną ilością kredytów czy pożyczek i nie widzisz możliwości na samodzielne wyjście z zadłużenia?

Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy doradców Habza.
Przeanalizujemy Twoją sytuację i znajdziemy najlepsze rozwiązanie oddłużające, które pozwoli Ci stanąć na nogi i odzyskać kontrolę nad swoimi finansami.

Przekredytowanie – podsumowanie

Zbyt dużo zaciągniętych zobowiązań wpędza wiele osób w spiralę zadłużenia, należy tego unikać. Przekredytowanie to sytuacja, kiedy miesięczne wydatki na kredyty i pożyczki są wyższe niż połowa uzyskanego dochodu. Staraj się nigdy nie dopuścić, by tak się wydarzyło.

Przekredytowanie jest niezwykle trudną sytuacją, za którą idzie także sporo poważnych konsekwencji. Należy pamiętać, by Twoje zobowiązania finansowe były jak najniższe i zaciągane tylko, kiedy to rzeczywiście konieczne.

Oceń ten post

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)