Kiedy raport BIK traci ważność?

Specjalista kredytowy ds. oddłużania chwilówek, trudnych konsolidacji oraz kredytów dla firm

6 min. czytania
kiedy-raport-bik-traci-waznosc

Coraz więcej osób decyduje się pobrać raport BIK na swój temat, czy to jednorazowo, czy okresowo. Przyczyny mogą być różne: chęć zweryfikowania swojej sytuacji finansowej i tego, czy ktoś nie wyłudził na nasze dane kredytu, pobieranie raportu dla pośrednika kredytowego, aby ułatwić mu pracę i wiele innych.

Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że zawartość raportu BIK nie jest stała – jeśli zmienią się okoliczności, zmieni się też jego treść. Możemy w związku z tym zastanawiać się: kiedy raport BIK traci ważność? Jak szybko nowe dane są rejestrowane przez Biuro? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można poniżej.

Kto i jakie dane przekazuje BIK-owi?

Dane zgromadzone w BIK-u pochodzą od polskich banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych. Jeśli spłacamy jakieś zobowiązanie tego typu, to z dużym prawdopodobieństwem znajdujemy się w bazie Biura. Przetwarza ono zarówno informacje o już spłaconych kredytach i pożyczkach, jak i tych w trakcie spłacania, przy czym w tym pierwszym przypadku możliwe jest usunięcie wpisów, jeśli spełnione zostały pewne warunki.

Konsolidacja chwilówek z Habza Finanse sposobem na wyście z pętli długów.

Pomożemy Ci połączyć wiele uciążliwych chwilówek w jedno zobowiązanie, które będziesz spłacać za pomocą niskich comiesięcznych rat. Dzięki naszym doradcom uzyskasz szybką i pozytywną decyzję kredytową przy minimum formalności, bez żadnych przedpłat.

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi zarówno dane o opóźnieniach w spłacie zobowiązań (tak jak to robią listy dłużników), jak i o długach spłacanych terminowo. To właśnie te drugie, pozytywne wpisy stanowią większość informacji przechowywanych przez BIK. Są one przetwarzane tylko do momentu ich całkowitej spłaty, o ile nie udzielimy zgody na dalsze ich przechowywanie (co warto zrobić, jako że pozytywne wpisy dobrze o nas świadczą i zwiększają szanse na pozytywne decyzje kredytowe w przyszłości).

Negatywne wpisy również w pewnym momencie mogą zniknąć (a raczej zostać przeniesione do sekcji statystycznej, której nie widzą pytające o nasze dane banki i instytucje finansowe), ale dopiero po pięciu latach od ostatecznego spłacenia długu. Oznacza to, że jakiekolwiek poślizgi w regulowaniu rat kredytów, czy pożyczek mogą utrudniać nam życie jeszcze przez długi czas po tym, jak uda nam się spłacić zobowiązanie.

1 Źródło: https://lepszaoferta.pl/kredyty/co-wplywa-na-ocene-punktowa-bik/

Jak szybko nowe dane trafiają do BIK-u?

Nowe dane (lub aktualizacja obecnych) powinny trafić do Biura Informacji Kredytowej w ciągu 7 dni od momentu, w którym zaistniała zmiana. Obowiązek ich przekazania ciąży na naszym wierzycielu, a jego niedopełnienie może oznaczać nawet, karę grzywny o wysokości do 30 000 złotych. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie sytuacje, jak:

  • zawarcie nowego zobowiązania
  • całkowita spłata lub wygaśnięcie długu
  • konieczność dokonania korekty
  • odkrycie, że dług w rzeczywistości nie istnieje.

Po otrzymaniu od wierzyciela informacji, BIK ma kolejne 7 dni na to, aby wprowadzić je w życie. Oznacza to, że nowa informacja może pojawić się w BIK-u po maksymalnie 14 dniach, a w większości przypadków będzie to zapewne jeszcze krótszy termin.

Kiedy raport BIK traci ważność?

W ciągu jednego miesiąca wiele razy w naszym BIK-u nowe dane mogą się pojawić, a stare zniknąć. Wszystko będzie zależało od naszego postępowania, a przede wszystkim od tego, czy będziemy brali nowe kredyty i pożyczki, i całkowicie spłacali stare. Jeśli jednak rzadko zaciągamy nowe zobowiązania i mamy ich niewiele, jest możliwe, że przez dłuższy czas w naszym BIK-u nic się nie zmieni i raport będzie aktualny miesiącami, jeśli nie latami.

Nawet, jeśli nie planujemy w najbliższej przyszłości zaciągać kolejnego kredytu lub pożyczki, mimo wszystko warto co jakiś czas sprawdzić się w BIK-u. Nie tylko pozwoli nam to dowiedzieć się, jak została oceniona nasza historia kredytowa, ale też upewnić się, że wśród wpisów nie ma żadnych błędów, pomyłek, nieprawidłowości, czy zobowiązań, które ktoś zaciągnął na nasze dane, bez naszej wiedzy.

Co pół roku można pobrać bezpłatny raport BIK

Pełne, atrakcyjne graficznie i zawierające bardzo dużo informacji raporty BIK są płatne. Można zamawiać je pojedynczo, ale też od razu z góry opłacić całoroczny pakiet, w ramach którego będziemy otrzymywać nowy raport co miesiąc. Jednak nawet, jeśli nie chcemy wydawać ani złotówki, to wciąż mamy możliwość pobrania kopii danych na swój temat.

Rzeczona kopia jest dostępna maksymalnie raz na pół roku i nie jest to tradycyjny raport BIK. Dowiemy się z niej, kto i kiedy pytał o nasze dane, a także jakie kredyty i pożyczki zdaniem BIK-u aktualnie spłacamy, ale między innymi nie poznamy swojej oceny punktowej BIK. Nie jest to więc dobra opcja, jeśli chcemy zobaczyć siebie oczami analityków bankowych i sprawdzić, jak postrzegana jest nasza historia kredytowa. Możemy za to dzięki takiemu darmowemu raportowi szybko dowiedzieć się, czy ktoś nie wyłudził kredytu na nasze dane, lub czy w bazie nie znajduje się jakiś błędny wpis.

Kiedy raport BIK traci ważność – podsumowanie

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, kiedy raport BIK traci ważność. Nie ma on w końcu oficjalnej daty ważności, ale w niektórych przypadkach może się dość szybko zdezaktualizować. Dlatego też warto pobrać go jak najbliżej terminu, w którym będzie nam potrzebny.

Raporty BIK są co prawda płatne, ale co pół roku każdemu przysługuje także możliwość pobrania okrojonej wersji bezpłatnej, co zdecydowanie warto zrobić. To, jak często powinniśmy sprawdzać naszą historię w BIK-u, zależy w dużej mierze od naszej aktywności kredytowej.

U niektórych kredyty i pożyczki zmieniają się jak w kalejdoskopie – ciągle znikają stare, pojawiają się nowe, następują jakieś zmiany, korekty. Inni zaś mogliby pobierać raport nawet raz na kilka lat, ponieważ niewiele się u nich w zakresie kredytów i pożyczek dzieje. Należy więc podchodzić do tej kwestii indywidualnie.

Oceń ten post

Skontaktuj się z naszym doradcą

Wypełnij wniosek Zadzwoń teraz

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)