Raty na firmę – najważniejsze informacje

Specjalista ds. kredytów oddłużeniowych, konsolidacji chwilówek i szeroko rozumianych trudnych kredytów

5 min. czytania
raty-na-firme-najwazniejsze-informacje

Część przedsiębiorców stroni od zakupów ratalnych, wybierając zamiast tego leasing czy tradycyjne kredyty gotówkowe. Powodów może być wiele – między innymi przekonanie o małej praktyczności i dużym skomplikowaniu takiego rozwiązania. Czy jednak jest tak w rzeczywistości? Na jakiej podstawie rozlicza się raty na firmę, czy jest to trudne, i czy warto dokonywać tego typu zakupów?

Na podstawie jakiego dokumentu rozlicza się raty na firmę?

Nie ma takiej możliwości, aby na przykład odkupić na raty jakiś środek trwały od zaprzyjaźnionej osoby bez wystawiania żadnych rachunków i dokumentów, i takie działanie rozliczać. Żeby możliwe było prawidłowe rozliczenie zakupu na raty, konieczny jest jeden dokument: prawidłowo wystawiona faktura.

Przy zakupie od autoryzowanego sprzedawcy, czy dystrybutora zawsze powinniśmy ją otrzymać, ale warto zwrócić uwagę, czy podczas dokonywania zakupu nie pojawia się na przykład pytanie o to, czy życzymy sobie wystawienia faktury.

Co ważne, faktura może zawierać informacje na temat wysokości pierwszej raty, ale nie to jest kluczowe – przede wszystkim powinien się na niej znaleźć cały koszt zakupionego mienia. Jeśli więc przykładowo jego wartość to 10 000 złotych, ale raty wynoszą jedynie 200 złotych, wystawiona przy zakupie faktura powinna wskazywać wyraźnie, że cena zakupu to 10 000 złotych.

Czy rozliczanie rat na firmę jest trudne?

Można spotkać się z opinią, że rozliczanie rat na firmę jest trudne, dlatego lepiej jest już zdecydować się na leasing lub kredyt, czy oszczędzać i zakupić dane mienie za gotówkę. W rzeczywistości jednak nie jest to wcale sprawa tak skomplikowana, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

Dużo tutaj zależy od rodzaju prowadzonej księgowości. W przypadku księgi przychodów i rozchodów, która jest standardem zwłaszcza wśród mniejszych przedsiębiorców, wystarczy ująć dany wydatek tak, jakbyśmy od razu zapłacili za jego całość. Tak więc należy wskazać datę wystawienia faktury, a także zawartą na niej kwotę całkowitej wartości zakupu.

Kwestia odpisów amortyzacyjnych (w przypadku środków trwałych) oraz odliczenia podatku VAT również funkcjonuje w odniesieniu do daty, w której faktura została wystawiona, a nie tej, w której dokonamy spłaty ostatniej raty.

Odsetki od rat są kosztem uzyskania przychodu

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że zakup ratalny daje takie same możliwości optymalizacji podatkowej, jak kredyt gotówkowy. W jego przypadku również istnieje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania odsetek od zobowiązania (odsetki te jednak nie zawsze się pojawią, jako że stosunkowo często zakupów ratalnych dokonuje się z zerowym oprocentowaniem).

Kosztem uzyskania przychodu nie jest część kapitałowa raty, a jedynie, jak już wskazano, część odsetkowa. Pozwala to ostatecznie sporo zaoszczędzić nawet w sytuacji, w której dany przedmiot nie jest możliwy do otrzymania na raty 0%. Należy jednak wskazać, że jako koszt uzyskania przychodu można zaliczyć tylko te odsetki, które zostały rzeczywiście opłacone, a ponadto wszystko zostało należycie udokumentowane.

Zmagasz się z nadmierną ilością kredytów czy pożyczek i nie widzisz możliwości na samodzielne wyjście z zadłużenia? Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy doradców Habza Finanse.

Przeanalizujemy Twoją sytuację i znajdziemy najlepsze rozwiązanie oddłużające, które pozwoli Ci stanąć na nogi i odzyskać kontrolę nad swoimi finansami.

Czy warto brać raty na firmę?

Raty na firmę to stosunkowo wygodne rozwiązanie, które pozwala szybko, bez zbędnych formalności i często bez dodatkowych opłat (prowizji, oprocentowania) wejść w posiadanie różnego rodzaju mienia (na przykład sprzętu biurowego). Jak już wiemy, wysokość odsetek (jeśli jakiekolwiek zostaną w ogóle naliczone) można odliczyć od podstawy opodatkowania, a rozliczanie rat na firmę nie jest wcale tak skomplikowane, jak moglibyśmy się obawiać. W związku z tym jest to z pewnością opcja warta rozważenia.

Ciekawymi alternatywami dla rat na firmę gotówkowe kredyty firmowe i leasing. Kredyty gotówkowe mają to do siebie, że należy co prawda wydać je na cele związane z firmą, ale może to być dowolna ilość celów – w przypadku rat mamy do czynienia z zakupem konkretnego mienia, a pieniądze nie trafiają do naszej ręki, a bezpośrednio do sprzedawcy. Kredyt gotówkowy będzie jednak zawsze oprocentowany, w przeciwieństwie do zakupów ratalnych.

Jeśli zaś chodzi o leasing, to charakteryzuje się on stosunkowo niskimi wymaganiami wobec leasingobiorców, a ponadto całość raty leasingowej można odliczyć jako koszt uzyskania przychodu. Jednak również nie jest to usługa darmowa, a ponadto nie wszystko można wziąć w leasing (aczkolwiek powoli się to zmienia) – obecnie stosuje się go przede wszystkim w przypadku pojazdów i maszyn, ewentualnie sprzętu biurowego.

raty na firme najwazniejsze informacje - wykres kredyt dla firm popyt i wymagania

1 Źródło: https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/rynki-finansowe/bankowosc/banki-zaostrzaja-wymogi-udzielania-kredytow-w-obliczu-pandemii/

Raty na firmę – podsumowanie

Raty na firmę nie zawsze będą idealnym rozwiązaniem – niekiedy lepiej sprawdzi się leasing, czy kredyt dla firm. Mają one jednak pewne ważne zalety, które sprawiają, że warto się nad nimi przynajmniej zastanowić. Wbrew pozorom ich rozliczanie nie jest wcale bardzo trudne, a do tego dają one spore pole do popisu w zakresie optymalizacji podatkowej.

Oceń ten post

Skontaktuj się z naszym doradcą

Wypełnij wniosek Zadzwoń teraz

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)