Kredyt czy leasing – co lepsze dla małej firmy?

Specjalista kredytowy ds. oddłużania chwilówek, trudnych konsolidacji oraz kredytów dla firm

7 min. czytania
kredyt-czy-leasing-co-lepsze-dla-malej-firmy

Prowadzenie każdej firmy – niezależnie od wielkości – wiąże się z koniecznością dysponowania pokaźnym kapitałem. Mając środki, można realizować zadania prowadzące do rozwoju biznesu. Nie trzeba jednak korzystać wyłącznie z własnego kapitału. Z pomocą przychodzi zewnętrzne finansowanie: kredyt oraz leasing. Sprawdź, które rozwiązanie jest korzystniejsze w przypadku małej firmy. 

Jak wynika z raportu „Finansowanie biznesu w Polsce” przygotowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, finansowanie działalności ze środków własnych wybiera od 60 do 84% przedsiębiorców. Natomiast ponad 50% firm z sektora MŚP nie korzysta z żadnych zewnętrznych źródeł. To spory błąd, ponieważ dzięki środkom pozyskanym w ramach kredytu czy leasingu, można jeszcze prężniej rozwinąć biznes. 

Rozwiń swoją firmę dzięki kredytowi na dobrych warunkach.

W szybkim tempie pozyskamy dla Ciebie korzystny kredyt na rozwój przedsiębiorstwa. Skorzystaj ze wsparcia specjalistów kredytowych Habza Finanse i nie martw się o formalności – wszystkim zajmiemy się za Ciebie i pomożemy Ci przejść przez cały okres kredytowania.

Kredyt bankowy – wady i zalety

Ten sam raport podaje, że aż 40% przedsiębiorców zamierza lub korzysta z kredytów bankowych. Jest to sposób pozwalający na sfinansowanie bieżących wydatków, zakup nowego sprzętu czy podjęcie działań  inwestycyjnych.

Na korzyść kredytu bankowego przemawiają m.in.:

  • szerokie możliwości finansowania,
  • bogata oferta dostępna w wielu bankach, 
  • przystępne koszty kredytowania,
  • możliwość ubiegania się o wysokie kwoty.

Do minusów zaliczyć można m.in.:

  • trudniejszą dostępność dla początkujących przedsiębiorców,
  • rygorystyczne warunki finansowania – szczególnie w przypadku dużych kwot,
  • konieczność zastosowania zabezpieczenia kredytu, co podnosi koszt finansowania,
  • wpływ na zdolność kredytową, co utrudnia zaciągnięcie kolejnych zobowiązań. 

Warto wiedzieć, że odsetki od kredytu można zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodu, a więc tym samym zmniejszyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Muszą one jednak zostać nie tylko naliczone, ale też opłacone.

Wspomniane powyżej rygorystyczne warunki finansowania dotyczą przede wszystkim sytuacji finansowej firmy (tego, jak duży jest jej dochód i jakie posiada obecnie zobowiązania), ale także między innymi tego, jak długo ona funkcjonuje.

Większość banków decyduje się na udzielanie kredytów firmom z co najmniej rocznym stażem, chociaż niektóre z nich przewidują pewne wyjątki (na przykład, jeśli dana firma już od kilku miesięcy prowadzi u potencjalnego kredytodawcy rachunek firmowy). Związane jest to z faktem, że polskie firmy najczęściej upadają właśnie na początku działalności, a więc udzielenie im wtedy kredytu jest dla banku ryzykowne.

Kredyty bankowe wiążą się również ze sporą ilością formalności. Banki, aby zweryfikować zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy, mogą poprosić o niektóre z następujących dokumentów:

  • zeznanie podatkowe za rok ubiegły
  • wyciąg z konta bankowego firmy
  • faktury
  • zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami w ZUS i US.

Przy tym musimy pamiętać, że kredyt dla firm może oznaczać wiele różnych produktów bankowych, które cechują się nieco innymi wymaganiami, i które wybiera się w różnych okolicznościach. Do najpopularniejszych rozwiązań należą: kredyt obrotowy (który można przeznaczyć na bieżące wydatki firmy, na przykład wypłatę wynagrodzeń czy zakup towaru), kredyt w rachunku bieżącym (funkcjonujący podobnie jak linia kredytowa dla osób prywatnych) czy kredyt inwestycyjny.

Jeśli zależy nam na zakupie drogiego pojazdu, maszyny czy nieruchomości, warty uwagi może być zwłaszcza kredyt inwestycyjny. Stworzony został z myślą przede wszystkim o dużych wydatkach i można go zaciągnąć na znacznie dłużej niż większość innych kredytów, bowiem nawet na kilkanaście lat (lub oczywiście krócej, jeśli nie chcemy spłacać zobowiązania tak długo).

Trzeba jednak wiedzieć, że kredyt inwestycyjny jest kredytem celowym i nie można go wydać w inny sposób niż ten, który został wskazany we wniosku kredytowym. Ponadto bank może od kredytobiorcy wymagać między innymi wniesienia wkładu własnego, przygotowania biznesplanu czy dodatkowego zabezpieczenia kredytu (na przykład hipoteką nałożoną na nieruchomość firmową).

Otrzymanie kredytu przez firmę w ciężkiej sytuacji finansowej nie jest niemożliwe, jednak z pewnością stanowić będzie wyzwanie, jeśli zdecydujemy się wniosek składać samodzielnie. Dlatego też lepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług ekspertów.

Leasing – minusy i plusy

Chociaż leasing cieszy się rosnącym zainteresowaniem, zaledwie 10% przedsiębiorców uwzględnia tę formę finansowania. Kojarzy się głównie z możliwością sfinansowania floty pojazdów firmowych, ale możliwości są znacznie szersze.

Pomożemy Ci pozyskać dodatkową gotówkę na potrzeby Twojej firmy.

Specjaliści kredytowi Habza Finanse wybiorą dla Ciebie najlepszą ofertę kredytu czy leasingu, a następnie przeprowadzą negocjacje z bankiem. Z naszą pomocą uzyskasz pieniądze szybko i na najkorzystniejszych możliwych warunkach.

Za pomocą leasingu można pozyskać nie tylko pojazdy lekkie czy ciężarowe, ale także na przykład komputery, laptopy, telefony komórkowe, różnego rodzaju maszyny czy elementy wyposażenia biurowego. Dylemat leasing czy kredyt dotyczy więc znacznie szerszego zakresu przedmiotów, niż by się na pierwszy rzut oka wydawało (aczkolwiek nie da się ukryć, że w znacznej części leasing wykorzystywany jest właśnie w zakresie pojazdów, czy to osobowych, czy ciężarowych).

Wśród plusów leasingu wymienić można m.in.:

  • łatwą dostępność – także dla nowych przedsiębiorców,
  • przystępne koszty finansowania,
  • możliwość elastycznego dopasowania wysokości rat, 
  • uproszczone procedury – szczególnie w odniesieniu do finansowania pojazdów.

Do minusów leasingu można zaliczyć m.in.:

  • konieczność ponoszenia dodatkowych opłat, np. za udostępnienie policji danych o leasingobiorcy,
  • niemożność uzyskania gotówki.

Wiemy już, że przy spłacie kredytu możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odsetek od takiego zobowiązania. Leasing a kredyt znacząco się pod tym względem różnią. W przypadku leasingu możliwe jest zaliczenie w poczet kosztów uzyskania przychodów całości raty leasingowej, a także nawet ostatecznego kosztu wykupu przedmiotu będącego podmiotem leasingu.

1 Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Koniec-wzrostow-w-branzy-leasingowej-7815670.html

Kredyt i leasing – co lepsze?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań przedsiębiorców. Jeśli chodzi o kredyt i leasing, porównanie obu opcji pozwoli podjąć słuszną decyzję.

Na kredyt zdecyduj się, jeśli:

  • zależy Ci na pozyskaniu środków z możliwością przeznaczeniach ich np. na bieżące wydatki,
  • bez problemu spełniasz warunki stawiane przez banki,
  • chcesz stać się właścicielem finansowanego przedmiotu.

Leasing będzie dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy:

  • chcą sfinansować nieruchomość, pojazd, maszynę itp.,
  • nie potrzebują gotówki,
  • chcą zachować wysoką zdolność kredytową.

Kredyt czy leasing? Nadal masz wątpliwości i nie wiesz, na którą opcję się zdecydować? Skorzystaj ze wsparcia udzielanego przez specjalistów z Habza Finanse. Działamy jako pośrednicy kredytowi, pomagając przedsiębiorcom w wyborze najkorzystniejszych rozwiązań finansowania zewnętrznego. Zgłoś się do nas i sprawdź, jak możemy Ci pomóc. 

Co to jest leasing?

Leasing jest umową cywilnoprawną, która zawierana jest między osobą finansującą a osobą, która będzie korzystać z przedmiotu leasingu. Leasing można porównać do wynajmu długoterminowego lub zakupu na raty. Polega on na tym, że leasingodawca oddaje daną rzecz w użytkowanie leasingobiorcy. Wszystko odbywa się oczywiście za ustaloną wcześniej kwotę, którą lesingobiorca musi przelewać co miesiąc na konto leasingodawcy. Umowę podpisuje się na czas określony, po jej wygaśnięciu leasingobiorca może wykupić przedmiot leasingu za wcześniej uzgodnioną kwotę.

Jakie są zalety leasingu?

Do plusów lesingu można zaliczyć łatwą dostępność. Z leasingu mogą skorzystać nawet młodzi przedsiębiorcy, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie. To, co wyróżnia leasing to także przystępne kwoty finansowania oraz możliwość dopasowania wysokości rat do możliwości firmy. W stosunkowo szybki i prosty sposób możesz stać się użytkownikiem nowego auta, które przyda Ci się np. w rozwijaniu firmy z branży przewozowej.

Co lepiej wybrać – kredyt czy leasing?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ oba te rozwiązania mają swoje zalety i mogą być odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania przedsiębiorców. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porównać ze sobą oba te produkty i stwierdzić, który w danym momencie będzie korzystniejszy. Pomóc Ci w tym może doradca kredytowy Habza Finanse, który zaproponuje Ci najlepszy sposób finansowania firmowych środków transportu.

Oceń ten post

Skontaktuj się z naszym doradcą

Wypełnij wniosek Zadzwoń teraz

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)