Spadek wprost czy z dobrodziejstwem inwentarza? Co lepsze i dlaczego?

Specjalista ds. restrukturyzacji przedsiębiorstw i układów konsumenckich

5 min. czytania
spadek wprost czy z dobrodziejstwem inwentarza

Czasami wydaje nam się, że otrzymanie spadku jest jak wygranie losu na loterii. Ale w rzeczywistości sprawa może nie wyglądać tak kolorowo. Sytuacja komplikuje się, jeżeli osoba, po której dziedziczymy, miała długi. Pojawia się wtedy pytanie: spadek wprost, czy z dobrodziejstwem inwentarza? Jeśli zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie korzystniejsze w Twojej sytuacji, dobrze trafiłeś. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu bez trudu zdecydujesz, czy przyjąć spadek wprost, czy też z dobrodziejstwem inwentarza.

Spadek wprost czy z dobrodziejstwem inwentarza?

Rozważania na temat sukcesji majątku warto rozpocząć od wyjaśnienia definicji. Czym różni się proste przyjęcie spadku od dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza? Ten pierwszy sposób nazywany jest też dziedziczeniem wprost. Aby wybrać tę metodę, należy złożyć oświadczenie w terminie do 6 miesięcy, od kiedy dowiedzieliśmy się o spadku. Przyjęcie spadku wprost polega na tym, że spadkobierca przejmuje całą masę spadkową – bez ograniczeń. To znaczy, że dostaje cały majątek pozostawiony przez zmarłą osobę. Niestety, jednocześnie spada na niego odpowiedzialność za wszystkie długi spadkodawcy.

Druga możliwość to przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Ten sposób umożliwia ograniczenie odpowiedzialności spadkobiercy za zobowiązania zmarłego. W praktyce oznacza to tyle, że nie przyjmuje się całego zadłużenia spadkodawcy. Odpowiedzialność tę ogranicza wysokość otrzymanej masy spadkowej.

Spadek wprost a z dobrodziejstwem inwentarza – kogo dotyczą oba warianty?

Według wcześniej podanych informacji spadkobierca ma 6 miesięcy na wybór metody dziedziczenia lub całkowite odrzucenie spadku. Może również z takiego oświadczenia zrezygnować. Wtedy nastąpi automatyczne nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jest to też jedyna możliwość w przypadku, gdy spadkobiercą jest Skarb Państwa lub gmina. Proste przyjęcie spadku jest natomiast możliwe w przypadku osób fizycznych oraz oznaczonych w testamencie osób prawnych i fundacji.

Warunki przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Dziedziczenie wprost spotykane jest znacznie rzadziej – może okazać się niebezpieczne zwłaszcza wtedy, gdy nie wiemy, czy zmarły był zadłużony. Wniosek o przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza pozwala uniknąć nieprzyjemności związanych z zaległymi zobowiązaniami. Oświadczenie trzeba złożyć w sądzie lub u notariusza. Nie ma jednak powodów do obaw, jeśli przegapisz półroczny termin. Dziedziczenie spadku z dobrodziejstwem inwentarza następuje automatycznie.

Upadłość konsumencka a spadek — jaka jest zależność? Przeczytaj!

Z pomocą doradcy Habza możesz wnioskować o kredyt dla osób prywatnych oraz dla firm. Udzielimy wsparcia w procesie kredytowania niezależnie od skomplikowania Twojej sytuacji czy kłopotów, w jakie wpadła Twoja firma.

Warunki prostego przyjęcia spadku

Bezwzględnym wymogiem prostego nabycia spadku jest terminowe złożenie notarialnego lub sądowego oświadczenia. Pamiętaj, że masz na to tylko 6 miesięcy! W przeciwnym razie zostanie nam narzucony spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Przejęcie proste jest możliwe w przypadku osób fizycznych, prawnych i fundacji. W szczególnych przypadkach sąd może wyrazić zgodę na zastosowanie tej metody również w przypadku ograniczonej zdolności do czynności prawnych. Dziedziczenie wprost ma sens w zasadzie tylko wtedy, gdy spadkobierca ma całkowitą pewność, że osoba zmarła nie miała żadnych długów.

Spadek wprost a z dobrodziejstwem inwentarza – jak wyglądają procedury?

Jak przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a jak wprost? Tok postępowania rozpoczyna zawsze śmierć spadkodawcy – to tzw. otwarcie spadku. Gdy spadkobiercy zostaną poinformowani o możliwości dziedziczenia, rozpoczyna się bieg sześciomiesięcznego terminu. Tyle czasu masz więc na decyzję: spadek wprost czy z dobrodziejstwem inwentarza? Można też oczywiście całkiem zrezygnować ze schedy. Drogę sądową rozpoczyna wniosek spadkobiercy lub wierzyciela spadkodawcy. Następnym etapem jest rozprawa, na której powinna być obecna osoba składająca wniosek oraz spadkobiercy – zarówno ustawowi, jak i testamentowi. Postanowienie o nabyciu spadku nie może być wydane przed upływem 6 miesięcy od otwarcia spadku. Termin nie obowiązuje, jeśli każdy spadkobierca osoby zmarłej złożył już stosowne oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Drugim wariantem jest poświadczenie notarialne. Można zdecydować się na tę metodę jedynie wtedy, gdy między spadkobiercami nie ma sporu, a wszyscy interesariusze są obecni. Przejęcia spadku notariusz nie poświadczy wtedy, gdy mamy do czynienia z testamentem szczególnym (np. ustnym).

Pozyskamy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę finansowania.

Skontaktuj się ze specjalistą Habza jeszcze dziś i uzyskaj kredyt na dogodnych warunkach.

Spadek wprost czy z dobrodziejstwem inwentarza – wady i zalety

Oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza ma oczywistą zaletę w postaci ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkodawcy. Jeśli osoba zmarła miała kredyt, spadkobierca musi go spłacić – ale tylko do wysokości odziedziczonej masy spadkowej. To zatem dobre rozwiązanie wtedy, gdy nie jesteśmy pewni, czy spadkodawca był zadłużony. Zdecydowanie nie polecamy wtedy prostego przyjęcia spadku – weźmiesz wtedy na siebie nieograniczoną odpowiedzialność. Może się więc okazać, że stracisz więcej, niż zyskasz. Przewagą tego rozwiązania jest jednak to, że dziedziczysz po osobie zmarłej cały jej majątek. Dlatego jeśli zależy Ci na przejęciu w spadku konkretnych przedmiotów, wybierz proste przyjęcie spadku.

Przeczytaj również:

Oceń ten post

Skontaktuj się z naszym doradcą

Wypełnij wniosek Zadzwoń teraz

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)