Kredyt konsolidacyjny co to jest?

Kredyt konsolidacyjny co to jest?

 Kredyt konsolidacyjny co to jest” to fraza, która jest wpisywana w wyszukiwarki tysiące razy dziennie. Oferowany przez wiele banków, parabanków i firm pożyczkowych produkt zyskuje sobie na popularności, stając się dobrym sposobem na uporządkowanie domowych budżetów i ułatwienie spłaty dotychczasowych zobowiązań. Jednak wiedza, na czym polega kredyt konsolidacyjny, nie jest w naszym kraju aż tak powszechna – a szkoda, bo jest ona przecież konieczna do świadomego, bezpiecznego korzystania z ofert instytucji finansowych. Dziś przyjrzymy się, czym jest konsolidacja kredytów i jak się do niej odpowiednio przygotować, żeby nie stracić.

 

 

Konsolidacja kredytów – najważniejsze informacje

Chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest kredyt konsolidacyjny, początkowo nie napotykamy na większe przeszkody. Konsolidacja kredytów to bowiem nic innego jak zastąpienie wielu produktów kredytowych (a dokładnie co najmniej dwóch) nowym, jednym kredytem. Z definicji ma on mieć niższą ratę, co pozwala na łatwiejsze jego spłacanie. Efekt ten uzyskuje się za pomocą wydłużania okresu kredytowania, bowiem im jest on dłuższy, tym jednostkowa, miesięczna rata, niższa. Jeżeli zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny, będziemy mieli więc jedno zobowiązanie wobec jednej instytucji finansowej, nie zaś wiele wobec kilku lub nawet kilkunastu. To wygodne praktyczne zarówno z praktycznego punktu widzenia – musimy pamiętać tylko o jednym terminie spłaty, pilnować jednego kompletu dokumentów i kontaktować się z jednym bankiem lub parabankiem – jak i czysto ekonomicznego punktu widzenia. Często bowiem udaje się wynegocjować korzystniejsze warunki udzielenia nowej pożyczki, zaś niższa rata, którą łatwiej jest nam spłacać, eliminuje ryzyko opóźnień i negatywnej historii w BIK.

Kredyt konsolidacyjny krok po kroku

Prześledźmy jednak, na czym polega kredyt konsolidacyjny krok po kroku. Jego mechanizm nie jest skomplikowany i dzieli się na kilka etapów:

  1. Określenie wysokości zadłużenia i kwoty konsolidacji. Brane są pod uwagę różne produkty bankowe: zadłużenie na karcie kredytowej, debet w koncie, kredyt gotówkowy, kredyt ratalny czy też kredyt samochodowy. Jeżeli chodzi o chwilówki i pożyczki pozabankowe, to są już na rynku banki, które godzą się na konsolidację tego typu zobowiązań, jednak większość z nich nie podejmuje się tego lub też wymaga, żeby co najmniej jeden konsolidowany kredyt udzielony był przez tradycyjny bank. Musisz także mieć umowy wszystkich tych produktów, harmonogramy spłat, wysokość zadłużenia na dzień konsolidacji oraz numery kont bankowych, na które przelana zostanie ich spłata.
  2. Bank lub parabank, w którym konsolidujemy nasze kredyty, spłaca nasze dotychczasowe zobowiązania. W ten sposób powstaje nowy kredyt, czyli kredyt konsolidacyjny. Jesteśmy dłużnikami jednej instytucji.
  3. Określenie długości okresu spłaty oraz wysokości miesięcznej raty. W tym momencie należy podkreślić, że dwa parametry są ze sobą powiązane i są kluczowe w wytłumaczeniu, czym jest kredyt konsolidacyjny. Kiedy bowiem decydujemy się na konsolidację kredytów, musimy jasno sprecyzować, jaka rata będzie dla nas odpowiednia. Musi być ona oczywiście dostosowana do naszych możliwości finansowych i po prostu realna do spłaty. Wysokość raty regulujemy poprzez manewrowanie długością okresu spłaty – im dłuższy, tym rata niższa. To, o czym musimy pamiętać, to fakt, że w większości przypadków im niższa rata, tym ostatecznie kwota, którą spłacimy, a więc zarobek banku lub firmy pożyczkowej, wyższy. Z drugiej strony nie ma się co silić na skrócenie okresu spłaty jedynie w imię uniknięcia wyższego oprocentowania i odsetek – kredyt konsolidacyjny nie ma bowiem sensu, jeżeli nie jesteśmy w stanie go regularnie spłacać.

Warto też dodać, że wiele instytucji finansowych oferuje swoim najlepszym klientom – to znaczy tym z najlepszą historią kredytową oraz zdolnością kredytową – dodatkowe środki, które nie są przeznaczone na konsolidacje, ale do dowolnego przez nas spożytkowania. To opcja, którą warto rozważyć, trzeba jednak dokładnie przyjrzeć się, czy taka nadprogramowa gotówka nie podraża naszego nowego kredytu konsolidacyjnego i nie czyni go trudniejszym do spłacania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz