konsolidacja-kredytow-co-to-jest-i-na-czym-polega

Konsolidacja kredytów – co to jest i na czym polega?

Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś, co to znaczy konsolidacja kredytu, to na pewno nie jesteś w tym pytaniu osamotniony. Na początku 2018 roku Biuro Informacji Kredytowej przygotowało raport, z którego dowiadujemy się, że produkty kredytowe w bankach posiada ponad 15 milionów Polaków. Łączna liczba obywateli to prawie 38 milionów, jednak wśród nich są również osoby niepełnoletnie, które z kredytów korzystać nie mogą. Łatwo zatem wywnioskować, że mniej więcej połowa uprawnionych ludzi w Polsce jest w jakiś sposób zadłużona. Kredyty przestały być wstydliwym elementem życia i stały się czymś oczywistym. Zaciągamy je nie tylko wtedy, kiedy są niezbędne, np. w przypadku leczenia, ale również spełniając różnego rodzaju marzenia, np. zakup samochodu, podróże, czy umeblowanie mieszkania. Jednym z rodzajów kredytów, zyskującym coraz większą popularność, jest kredyt konsolidacyjny.

 

 

Na czym polega, kto może się o niego ubiegać, o czym trzeba pamiętać? Zapraszamy do lektury naszego tekstu zarówno wszystkich tych, którzy chcą wiedzieć, na czym polega konsolidacja kredytów, jak i tych, którzy wiedzą już, co oznacza konsolidacja kredytu, ale chcą usystematyzować swoją wiedzę.

Kredyt konsolidacyjny. Na czym polega, co musisz wiedzieć?

Chociaż ponad połowa dorosłych Polaków ma jakieś zobowiązanie finansowe, to zdecydowanie różnimy się pod kątem podejścia do ich posiadania. Dla niektórych wystarczającym zobowiązaniem jest jedna pożyczka. Są też tacy, którzy każdą finansową potrzebę rozwiązują za pomocą produktów bankowych. Nie ma w tym nic złego, o ile mamy świadomość, że każdy nowy kredyt, to również nowa rata. Czasem dochodzi do sytuacji, w której zobowiązań nazbiera się za dużo. Suma miesięcznych rat to spore wyzwanie i okazuje się, że stoimy na granicy sporych finansowych problemów. Czy to oznacza, że utracimy płynność i wkrótce możemy spodziewać się obecności komornika na naszym rachunku bankowym? Niekoniecznie. Wystarczy znaleźć furtkę i z niej skorzystać – a konsolidacja kredytów jest właśnie jedną z nich.

Co oznacza konsolidacja kredytu?

A zatem na czym polega konsolidacja kredytów? Wnioskujemy w banku o kredyt. Nie musimy się jednak martwić, że do całej plejady miesięcznych rat, których jesteśmy posiadaczami, dołączy następna. Jeśli decydujemy się na kredyt konsolidacyjny, to tym samym spłacamy wszystkie zobowiązania, które wejdą w jego skład. Możemy do niego zaliczyć wszelkiego rodzaju pożyczki, kredyty, chwilówki, karty kredytowe i limity w koncie. Suma, na którą jesteśmy zadłużeni, będzie stanowić kwotę konsolidacji. Z jej pomocą spłacamy wszystkie nasze zobowiązania. Zostaje już tylko jeden kredyt i jedna rata.

Opłacalna konsolidacja kredytów. Co to znaczy, czy to możliwe?

Czy to się opłaca? Niektórzy pytają, co pozytywnego niesie ze sobą konsolidacja kredytów, jeśli w dalszym ciągu mamy taką samą sumę zadłużenia. Czy zmienia się tylko to, że zamiast zrobić kilka przelewów miesięcznie, zrobimy jeden? Zdecydowanie nie jest to jedyna różnica. Kredyt konsolidacyjny umożliwia zmianę warunków wszystkich dotychczasowych umów. Kwota naszych zobowiązań pozostaje ta sama, ale możemy wydłużyć okres finansowania, dzięki czemu miesięczne raty będą niższe. Niewykluczone, że konsolidację kredytu otrzymamy na lepszych warunkach, niż poprzednie poszczególne pożyczki, a jeśli kredyt konsolidacyjny jest tańszy – miesięczne płatności również pozwolą odetchnąć. Na tym polega korzyść z konsolidacji kredytów: jeden kredyt wchłania wszystkie pozostałe, a my mamy większą swobodę dzięki niższej racie.

Konsolidacja kredytów. Co oznacza dla mnie?

Czy z kredytu konsolidacyjnego mogą skorzystać tylko osoby, które mają wiele zobowiązań? Na szczęście nie. Czasem wystarczy tylko jeden lub dwa produkty bankowe, by móc wnioskować o kredyt konsolidacyjny i skorzystać z jego lepszych warunków. Ale to nie wszystko. Podczas zawierania nowej umowy kredytowej możemy nie tylko spłacić swoje wszystkie zobowiązania, ale również pożyczyć dodatkowe środki. Kwota zobowiązania zostanie odpowiednio powiększona, jednak rata wciąż pozostanie tylko jedna. Konsolidacja kredytów to również świetna opcja dla tych, którzy z powodu dużej ilości zobowiązań mają problemy ze zdolnością kredytową. Większość banków przychylnie patrzy na ludzi, którzy są zainteresowani przeniesieniem wszystkich kredytów w jedno miejsce i dzięki temu konsolidację jest dużo łatwiej uzyskać.

Co oznacza konsolidacja kredytu? Podsumowanie

Jeśli z różnych powodów ilość miesięcznych zobowiązań jest dla nas przytłaczająca i przestajemy sobie radzić z ich spłatą, pomyślmy o skonsolidowaniu kredytów. Zastanówmy się nad tym również wtedy, kiedy – nawet przy małej liczbie zobowiązań – warunki umowy nie do końca nam odpowiadają. Kredyt konsolidacyjny daje nam szansę na ustalenie nowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz