czy-mozna-skonsolidowac-kredyt-konsolidacyjny

Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny?

Zainteresowanie kredytami konsolidacyjnymi cały czas rośnie głównie z uwagi na fakt, że można zastosować je w bardzo różnorodnych sytuacjach. Kiedy o nich myślimy, prawdopodobnie na myśl przychodzi nam przede wszystkim łączenie kredytów gotówkowych czy pożyczek. Co jednak jeśli posiadamy już jeden kredyt konsolidacyjny, a także kilka innych zobowiązań i chcielibyśmy je wszystkie ze sobą złączyć? Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny?

Jak działa konsolidacja zobowiązań?

Konsolidację można pokrótce opisać jako łączenie kilku zobowiązań w jedno. W praktyce polega ona jednak na tym, że nowy wierzyciel spłaca w naszym imieniu kilka dotychczasowych kredytów i pożyczek, a my za to musimy zwrócić uregulowaną przez niego kwotę wraz z odsetkami i innymi opłatami w ustalonym terminie. Dlaczego konsolidacja długów jest obecnie tak bardzo popularna? Wielu Polaków spłaca jednocześnie wiele różnych zobowiązań, co po pewnym czasie może okazać się przytłaczające. Zwłaszcza jeśli nastąpią jakieś nieprzewidziane okoliczności (na przykład choroba czy zwolnienie z pracy), które pogorszą naszą sytuację finansową i uniemożliwią spłacanie rat w ich aktualnej wysokości.

Kredyt konsolidacyjny może być w takim przypadku rozwiązaniem, które uratuje nas przed popadnięciem w spiralę zadłużenia, naliczaniem się odsetek karnych, negatywnymi wpisami w BIK-u i innymi konsekwencjami niespłacania długów na czas. Jak wspomniano na początku, skonsolidować można pożyczki i kredyty gotówkowe, ale nie tylko. Zastosowanie kredytu konsolidacyjnego jest znacznie szersze. Składnikami konsolidacji mogą być także między innymi kredyty hipoteczne i samochodowe, a także odnawialne czy długi związane z kartą kredytową. Co ciekawe, firmy pożyczkowe również oferują swoją wersję konsolidacji w formie pożyczek konsolidacyjnych, które w dużej mierze działają tak samo, jak kredyty konsolidacyjne udzielane w bankach. Są one bardziej kosztowne, ale pożyczkodawcy stawiają przed klientami znacznie mniejsze wymagania, przede wszystkim w zakresie zdolności kredytowej.

czy mozna skonsolidowac kredyt konsolidacyjny - wykres zadluzenie

1 Źródło: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/492450/kredyt-trendy-raport-bik-za-rok-2019

Czy konsolidacja kredytu konsolidacyjnego jest możliwa?

Wiemy już, że skonsolidować można nie tylko kredyty gotówkowe, ale nawet między innymi kredyty hipoteczne. Co jednak z kredytami konsolidacyjnymi? Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny? Nie da się ukryć, że nie jest to często stosowany zabieg, natomiast nie ma żadnych przepisów, które zabraniałyby jego przeprowadzenia. Wszystko zależy od tego, jakie stanowisko ma w tej sprawie bank, od którego chcemy uzyskać kredyt. Polityka banków odnośnie tego, co można, a czego nie można skonsolidować, bywa bardzo różnorodna. Niektóre instytucje nie pozwalają na przykład na konsolidację pożyczek pozabankowych, czy to ratalnych, czy to chwilówek. Jak więc dowiedzieć się, czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny w danym banku? Informacji na ten temat powinniśmy szukać na jego stronie internetowej, a także na infolinii, czacie czy u konsultanta w oddziale.

Przeprowadzenie takiej operacji dla każdego banku może być jednak czasochłonne, w związku z czym warto zainteresować się pewną alternatywą. Dobry pośrednik kredytowy posiada szeroką wiedzę na temat tego, jakie zasady panują w największych polskich bankach, wie również z kim się skontaktować aby wynegocjować dla klienta najlepsze warunki bądź pewne ustępstwa. Kontaktując się z nim oszczędzimy nie tylko nasz czas, ale potencjalnie również pieniądze, ponieważ uzyska on dla nas w większości przypadków bardziej korzystny kredyt niż ten, który bylibyśmy w stanie znaleźć dla siebie sami.

Czy warto skonsolidować kredyt konsolidacyjny?

Opłacalność konsolidacji kredytu konsolidacyjnego jest zależna przede wszystkim od jego warunków, a także tego ile już spłaciliśmy, i ile pozostało nam do spłaty. W niektórych przypadkach włączenie do konsolidacji kredytu konsolidacyjnego może być opłacalne, w innym – już niekoniecznie, ponieważ na przykład zaciągnęliśmy go w ramach promocyjnej oferty, a obecnie tak dobrych warunków już nie otrzymamy.

Wtedy możemy zastanowić się, na przykład, nad spłacaniem go zgodnie z planem i wzięcie drugiego kredytu konsolidacyjnego tylko na pozostałe długi, które sprawiają nam w danym momencie problem, czyli inne kredyty i pożyczki.

Jak skonsolidować długi?

Jeśli zastanawiamy się nad zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego, czy to pierwszego, czy kolejnego, powinniśmy w pierwszej kolejności dokładnie to rozważyć. Warto zastanowić się nad tym, które kredyty i pożyczki nadają się do konsolidacji, a które lepiej dalej spłacać według pierwotnego harmonogramu (ponieważ na przykład zostały udzielone na bardzo korzystnych warunkach bądź niedługo się kończą). Dobrym pomysłem może być również zgromadzenie jak najszybciej potrzebnych dokumentów, takich jak zaświadczenie o dochodach od pracodawcy czy umowy pożyczek lub kredytów, które chcemy skonsolidować. Następny krok to znalezienie odpowiedniej oferty i złożenie wniosku, dołączając do niego wymagane dokumenty. Jak widać, cały proces jest stosunkowo mało skomplikowany. Ważne jest jednak, aby nie decydować się na pierwszą ofertę, która wyda nam się atrakcyjna, a zapoznać się z tak wieloma, jak to tylko możliwe. Parametry, które powinny nas interesować to przede wszystkim oprocentowanie, prowizja i inne opłaty, a także to, czy kredyt musi zostać ubezpieczony. W znalezieniu korzystnego kredytu mogą pomóc dostępne w Internecie rankingi, natomiast jeszcze bardziej cenna jest pomoc pośrednika kredytowego, świetnie zaznajomionego z polskim rynkiem usług finansowych.

Konsolidacja kredytu konsolidacyjnego – podsumowanie

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny. Taka opcja z pewnością nie należy do tych najczęściej wybieranych – z reguły połączeniu ulegają kredyty gotówkowe, ewentualnie samochodowe, karty kredytowe czy nawet kredyty hipoteczne. Jednak formalnie nic nie uniemożliwia takiego rozwiązania. Tak więc, jeśli uważamy, że będzie ono dla nas korzystne, warto się nim zainteresować i sprawdzić, czy i gdzie możemy liczyć na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz