dlaczego-warto-skorzystac-z-konsolidacji-zobowiazan

Dlaczego warto skorzystać z konsolidacji zobowiązań?

Nawet 75% Polaków przynajmniej raz w życiu brało kredyt lub pożyczkę – tak wynika z danych zebranych na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Niektórzy mają na swoim koncie wiele zobowiązań, co może oznaczać kilka różnych terminów płatności i spore miesięczne raty. Wyjściem z takiej sytuacji jest konsolidacja kredytów. Sprawdź, na czym to polega i dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie.

Polacy chętnie korzystają ze wsparcia oferowanego przez banki. Kredyty gotówkowe, sprzęt na raty, zadłużenie na karcie kredytowej czy uruchomiona linia kredytowa – w ten sposób rodacy pozyskują środki na bieżące życie i realizację dawno odkładanych planów. Spłacanie kilku kredytów jednocześnie bywa często problematyczne – głównie z uwagi na konieczność pamiętania o wielu różnych terminach płatności. Również miesięczne wydatki związane ze spłatą zobowiązań stanowią spore obciążenie – szczególnie, jeśli kredytobiorca ma na swoim koncie niejeden kredyt. 

Konsolidacja zobowiązań – na czym polega?

Konsolidacja kredytów to zamiana wielu spłacanych zobowiązań kredytowych w jedno. W praktyce jest to spłata kredytów zaciągniętych w bankach innym kredytem – opiewającym na kwotę pokrywającą całość zobowiązania. 

Przykład. Załóżmy, że spłacasz limit kredytowy na rachunku osobistym, raty za telewizor oraz zadłużenie na karcie kredytowej. Kredyt konsolidacyjny pozwala pozbyć się kilku zobowiązań opłacanych w różnych terminach. W zamian płacisz tylko jedną ratę. 

Mało kto obecnie spłaca tylko jedno zobowiązanie – największym obciążeniem jest kredyt hipoteczny, ale do tego dochodzi z reguły również kilka pożyczek i kredytów z tytułu bieżących kosztów utrzymania, zakupu sprzętu domowego, urządzeń elektronicznych, zaciągniętych kart kredytowych i innego rodzaju długów.

Samo w sobie nie jest to złe natomiast, kiedy przydarzą nam się trudniejsze chwile (na przykład z racji na chorobę czy utratę pracy) może się okazać, że tak duża ilość zobowiązań jest zbyt wielkim wyzwaniem. Dużą ulgą nie tylko finansową, a również mentalną, może być więc płacenie tylko jednej raty, która ponadto powinna być niższa niż suma dotychczasowo spłacalnych rat. Jak to jest możliwe?

Wszystko dzięki konsolidacji i wydłużeniu okresu spłaty kredytu. Sprawia to, że wysokość miesięcznych rat znacząco spada. Jest ona dopasowywana do indywidualnych potrzeb danej osoby, tak, aby na pewno co miesiąc możliwe było regulowanie kolejnych rat w terminie. Pozwoli to uniknąć stresu, naliczania odsetek karnych i negatywnych wpisów w BIK-u.

Pozbycie się ciężaru wielu długów i zamienienie go w jeden, bardziej korzystny, wpłynie pozytywnie również na naszą zdolność kredytową. Dlatego też konsolidacja zobowiązań cieszy się w ostatnim czasie tak dużą popularnością. Warto przy tym pamiętać, że im szybciej zainteresujemy się konsolidacją, tym łatwiej będzie ją pozyskać. Dlatego też zamiast czekać, aż sytuacja osiągnie poziom krytyczny, powinniśmy rozważyć skonsolidowanie zobowiązań już w momencie, kiedy nasze problemy finansowe dopiero się rozpoczynają.

dlaczego warto skorzystac z konsolidacji zobowiazan - wykres ilosc kredytow

1 Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Potezny-wzrost-popytu-na-kredyty-mieszkaniowe-7758537.html

Konsolidacja kredytów – to się opłaca

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie, które niesie za sobą wiele korzyści. 

  • Masz większą kontrolę nad terminem spłaty

Konsolidacja kredytów oznacza spłatę zobowiązania w jednym terminie – często wybieranym przez samego kredytobiorcę. Pozwala to na przejęcie pełnej kontroli nad kredytem – żadna płatność nie umknie.

Pamiętanie o wykonaniu wielu różnych płatności i przelewów nie jest łatwe, i może doprowadzić do sytuacji, w której przypadkowo nie zapłacimy danej raty i zaczną naliczać się odsetki karne. Jak łatwo się domyślić, znacznie łatwiejsze jest kontrolowanie spłaty tylko jednej raty, co umożliwia konsolidacja zobowiązań.

  • Masz szansę obniżyć wysokość miesięcznej raty

Miesięczna rata kredytu konsolidacyjnego zwykle jest dużo niższa w porównaniu z całkowitymi kosztami wcześniej spłacanych zobowiązań. Powodów jest kilka: począwszy od możliwości wydłużenia okresu spłaty nawet do kilku lat (im dłuższy okres kredytowania, tym niższa rata), a skończywszy na niższym RRSO.

  • Chcesz otrzymać dodatkowe pieniądze na dowolny cel

Konsolidacja kredytów oznacza nie tylko zamianę kilku zobowiązań w jedno, ale daje także szansę na uzyskanie dodatkowych środków. Pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, a dodatkowa kwota zostanie wliczona w miesięczną ratę.

Dzięki temu nie tylko możliwe jest pozbycie się balastu długów, ale także sfinansowanie bieżących potrzeb – rachunków, zakupu sprzętu elektronicznego, urządzeń domowych czy nawet wakacji. Bank nie będzie kontrolował, w jaki sposób zostały wykorzystane dodatkowe środki.

Interesuje Cię konsolidacja kredytów? Przy wyborze konkretnej oferty nie zdawaj się na przypadek. Jeśli nie wiesz, gdzie i jak zaciągnąć korzystny kredyt konsolidacyjny, jesteśmy do Twojej dyspozycji. W Habza Finanse pracują wyłącznie doświadczeni pośrednicy kredytowi, dzięki którym dotrzesz do ofert kredytów najlepiej wpisujących się w Twoje oczekiwania. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie na miarę Twoich potrzeb i pomożemy w dopełnieniu formalności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz