Pożyczka studencka – krótki poradnik

Kiedy szukasz ciekawych tekstów na temat: „pożyczka studencka”, skorzystaj z naszego krótkiego poradnika, który ułatwi ci poruszanie się w gąszczu dostępnych na rynku produktów finansowych na kieszeń studenta. Zapraszamy do lektury!

Czas studiów to bez wątpienia dla wielu ludzi najpiękniejszy okres w życiu. Poznawanie przyjaciół, poszerzanie horyzontów, wspaniałe nowe doświadczenia stanowią jego sedno. Ale życie studenta nie jest przecież usłane różami! To ciągłe wyzwania, trudności do przezwyciężenia, szczególnie gdy w grę wchodzą kwestie finansowe. Jak sobie poradzić, gdy studentowi potrzebne są pieniądze?

Pożyczka studencka z pomocą państwa

Zapewne nie każdy wie, że dla polskich studentów dostępny jest obecnie kredyt studencki na preferencyjnych warunkach, w którego spłacie pomaga państwo. O pieniądze na naukę i wszelkiego rodzaju potrzeby mogą się jednak ubiegać tylko ci studenci, których dochód na głowę w rodzinie nie przekracza określonego pułapu. Konieczne jest więc dostarczenie do banku obsługującego kredyty studenckie odpowiednich dokumentów określających status majątkowy rodziny, a także zaświadczeń, na podstawie których można ocenić zdolność kredytową i możliwości zabezpieczenia spłaty kredytu. Konieczne będzie także ustanowienie poręczyciela. A jak mają sobie radzić studenci nie spełniający tych warunków? Pożyczka studencka dostępna jest w bankach także poza programem państwowym. Ale nie jest to jedyne rozwiązanie.

Zdrowy rozsądek przede wszystkim

Jak radzić sobie z utrzymaniem się w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław czy Gdańsk, które są zarazem ośrodkami uniwersyteckimi? Wydatki studenckie mogą się okazać większe niż mogłoby się wydawać.

Studia w Polsce są wprawdzie bezpłatne, ale konieczny jest przecież zakup z własnych funduszy pomocy naukowych, opłacenie dodatkowych kursów językowych czy warsztatów rozwoju zawodowego. W sytuacji, gdy brakuje nam środków, idealnym rozwiązaniem może okazać się pożyczka studencka zaciągana w firmach niebędących bankami. Decydując się jednak na tego rodzaju produkty finansowe, warto ocenić, czy stać nas będzie na ich spłatę.

Czym jest pożyczka studencka?
Pożyczka studencka to potoczne określenie na kredyt studencki, specjalny rodzaj kredytu gotówkowego, który współfinansowany jest przez państwo, w związku z czym przez niektórych nazywany jest on najtańszym kredytem w Polsce. Jego celem jest umożliwienie podjęcia studiów również osobom pochodzącym z biedniejszych rodzin.

Kto może skorzystać z pożyczki studenckiej?
Pożyczka studencka dostępna jest dla studentów studiów dziennych i zaocznych, a także wieczorowych przez cały okres kształcenia. Mogą z niej skorzystać zarówno studenci studiów licencjackich, jak i magisterskich, a także doktoranci. Pożyczkobiorcy nie mogą przekroczyć ustalanego co roku progu dochodu na jedną osobę w rodzinie.

Kiedy zaczyna się spłatę pożyczki studenckiej?
Pożyczka studencka jest unikalnym zobowiązaniem finansowym, ponieważ jej spłaty nie rozpoczyna się od razu czy po kilku miesiącach od wypłaty środków, a dopiero po dwóch latach od ukończenia studiów. Ma to dać byłym studentom szansę na znalezienie pracy i ustabilizowanie sytuacji finansowej, zanim będą oni musieli płacić comiesięczne raty.

Kredyt studencki i jego konsolidacja

Kredyt studencki z dopłatą do oprocentowania z budżetu państwa został wprowadzony na rynek ponad 20 lat temu. Powstał jako element rozszerzenia dostępu do szkolnictwa wyższego. Kredyty te udzielane są przez banki komercyjne, co pozwala na wsparcie materialnie studentów. Pożyczka dla studentów różni się od pozostałych kredytów. Jest znacznie tańsza niż kredyt konsumpcyjny oferowany przez banki. […]

Czytaj dalej

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz