Oświadczenie o dochodach – co to jest i o czym pamiętać przy wypełnianiu

Jeżeli szukasz interesujących artykułów na temat „oświadczenie o dochodach”, koniecznie przejrzyj poniży tekst. W klarowny i przystępny sposób wyjaśniamy, czym jest oświadczenie o dochodach, jak je sporządzić i w jakich okolicznościach tego rodzaju deklaracja jest potrzebna.

Oświadczenie o dochodach to dokument, w którym informujemy o wysokości naszych zarobków. Składamy je, ubiegając się o określone świadczenia, np. miejsce dla dziecka w żłobku lub w przedszkolu czy wsparcie finansowe od ośrodka pomocy społecznej. Oświadczenie o dochodach jest potrzebne także wtedy, gdy kupujemy coś na raty lub składamy dokumenty kredytowe w banku.

Oświadczenie o dochodach – jak wypełnić

Składając oświadczenie o dochodach, trzeba pamiętać, że powinny znaleźć się w nich wyłącznie prawdziwe dane. Przekazanie fałszywych informacji jet zagrożone karą. Składając oświadczenie o dochodach, podpisujemy zresztą odpowiednią klauzulę zaświadczającą o świadomości odpowiedzialności karnej.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce uregulowaniami prawnymi oświadczenie o dochodach (w przeciwieństwie do zaświadczenia o dochodach) nie musi być poświadczane przez żadną wyższą instancję. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i przygotować dokument od ręki, nie czekając na podpis i pieczątkę przełożonego, co może potrwać nawet kilka dni. Jest to szczególnie ważne, gdy zależy nam na szybkim załatwieniu sprawy.

Oświadczenie o dochodach – gdzie znaleźć wzór

Każda z instytucji, w których procedury wymagają przygotowania oświadczenia o dochodach, przygotowuje i udostępnia własny wzór tego rodzaju deklaracji. Może on zawierać prośbę o informację, m.in. o danych pracodawcy (NIP, adres zakładu pracy), o rodzaju współpracy (umowa o dzieło, zlecenie, umowa o pracę). W oświadczeniu o dochodach wymagane jest najczęściej podanie wysokości dochodu brutto. Warto dodać, że zgodnie z uregulowaniami prawnymi instytucje nie mogą żądać udokumentowania dochodów, jeśli informację na ten temat mogą uzyskać z urzędu.

Czy niski dochód uniemożliwia uzyskanie kredytu?

Jak już wspomniano, o oświadczenie o dochodach możemy zostać poproszeni między innymi w banku. Zadeklarowana przez nas wysokość dochodu może okazać się kluczowa w odniesieniu do tego, jaką decyzję ostatecznie podejmie potencjalny kredytodawca – czy zaakceptuje nasz wniosek, czy też go odrzuci. Pojawia się w związku z tym pytanie: czy można uzyskać kredyt mimo niskiego dochodu?

Nie jest to niemożliwe, natomiast z pewnością nie będzie łatwe. Może być konieczne zabezpieczenie kredytu (na przykład poprzez poręczyciela) bądź wykonanie wcześniej pewnych działań w celu poprawienia swojej zdolności kredytowej. Jest jednak coś, co możemy zrobić, aby bez straty czasu i energii uzyskać kredyt, nawet mimo niskiego dochodu.

Wystarczy, że skontaktujemy się z doświadczonym pośrednikiem kredytowym. Dzięki swojej wiedzy i kwalifikacjom będzie on wiedział, gdzie się zwrócić i w jaki sposób negocjować, aby uzyskać dla swojego klienta pomyślny rezultat, nawet w niesprzyjającej sytuacji.

Oświadczenie o dochodach – wzór .pdf

Oświadczenie o dochodach – wzór .doc

Co to jest oświadczenie o dochodach?
Oświadczenie o dochodach jest dokumentem, w którym my sami wskazujemy, jaka jest wysokość naszych zarobków. Nie należy go mylić z zaświadczeniem o dochodach, które wystawia pracodawca. Oświadczenie o dochodach z reguły będzie wymagane w firmach pożyczkowych, a także przy niższych kwotach kredytowania, może być wystarczające w bankach.

Gdzie można znaleźć wzór oświadczenia o dochodach?
Wzór oświadczenia o dochodach zostanie zazwyczaj dostarczony przez instytucję, która go wymaga. W wielu przypadkach wystarczające może się okazać wypełnienie internetowego formularza, bez potrzeby przygotowywania oświadczenia samodzielnie.

Jakie znaczenie ma oświadczenie o dochodach?
Wysokość dochodów jest bardzo ważna przy obliczaniu przez bank zdolności kredytowej. Niskie dochody w porównaniu do wysokości rat mogą znacząco utrudnić pozyskanie kredytu. Bank bierze jednak pod uwagę także inne czynniki, takie jak forma zatrudnienia czy koszty utrzymania.

Konsolidacja z niskim dochodem

Każdego miesiąca spłacasz kilka rat, a ich łączne koszty zaczynają Cię przytłaczać? Czy wiesz, że konsolidacja może spowodować, że wysokość Twoich miesięcznych zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek, chwilówek itp. spadnie nawet o 30%? Dlatego to rozwiązanie warto rozważyć również, a może nawet szczególnie, mając niski dochód. Pytanie jednak: gdzie uzyskasz kredytowanie, kiedy zarobki lub przychody […]

Czytaj dalej

Kredyt na oświadczenie o dochodach i dowód osobisty

Kredyty stają się coraz bardziej powszechne. Badania pokazują, że zdecydowanie ponad połowa Polaków spłaca obecnie jakiś kredyt, niemalże 80% z nas kiedykolwiek miało do czynienia z produktami kredytowymi. Wśród nich są kredyty hipoteczne, gotówkowe, chwilówki, karty kredytowe i limity w koncie. Coraz chętniej korzystamy z pomocy finansowej banków i firm pożyczkowych, bo dzięki niej jesteśmy […]

Czytaj dalej

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz