Kredyt studencki – pieniądze na naukę i wszystkie twoje potrzeby

Kiedy szukasz w sieci ciekawych tekstów na temat „kredyt studencki”, trafiasz zazwyczaj na oferty chwilówek, pożyczek, które studentom często niełatwo spłacić.

Warto jednak wiedzieć, że studenci mogą także skorzystać z kredytu częściowo dotowanego przez państwo, udzielanego zatem na bardzo korzystnych warunkach. Państwo bierze na siebie częściową spłatę odsetek, a zatem kredyt studencki tego rodzaju jest o wiele tańszy niż zwykły kredyt konsumencki.

Kredyt studencki na pomoce naukowe i doskonalenie zawodowe

Studia na państwowych uczelniach są w Polsce bezpłatne. Jednak utrzymanie się w dużych ośrodkach uniwersyteckich, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław czy Gdańsk może pociągać za sobą spore koszty. Spore wydatki ponoszą także ci studenci, którzy chcą zdobywać dodatkowe kwalifikacje i z własnej kieszeni finansują pomoce naukowe oraz kursy i warsztaty. Wsparcie rodziców nie zawsze okazuje się wystarczające.

Ile kosztuje kredyt studencki i kto ma do niego prawo

Kredyt studencki jest udzielany na czas trwania studiów, łącznie na 6 lat (w przypadku kontynuowania edukacji na studiach doktoranckich na 10 lat). Kolejne transze wypłacane są co miesiąc przez 10 miesięcy roku akademickiego. Kredyt studencki nie musi być spłacany zaraz po ukończeniu studiów. Absolwent ma dwa lata na ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej po ukończeniu studiów. Warunkiem ubiegania się w swojej uczelni o kredyt studencki jest odpowiedni miesięczny dochód na głowę w rodzinie studenta. Konieczne jest więc dostarczenie do banku, w którym student lub studentka chcą zaciągnąć kredyt studencki, odpowiednich dokumentów określających status majątkowy rodziny, a także zaświadczeń, na podstawie których bank będzie mógł ocenić zdolność kredytową i możliwość zabezpieczenia spłaty kredytu. Konieczne będzie także ustanowienie poręczyciela. Można też ubiegać się o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego lub Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kredyt studencki i jego konsolidacja

Kredyt studencki z dopłatą do oprocentowania z budżetu państwa został wprowadzony na rynek ponad 20 lat temu. Powstał jako element rozszerzenia dostępu do szkolnictwa wyższego. Kredyty te udzielane są przez banki komercyjne, co pozwala na wsparcie materialnie studentów. Pożyczka dla studentów różni się od pozostałych kredytów. Jest znacznie tańsza niż kredyt konsumpcyjny oferowany przez banki. […]

Czytaj dalej

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz