Kiedy szukasz ciekawych tekstów na temat: „kredyt pozabankowy”, zwróć szczególną uwagę na ich zawartość merytoryczną. Jeśli w bliższej lub dalszej perspektywie czasowej masz zamiar podjąć decyzję o wyborze jednego z produktów finansowych, proponowanych przez instytucje pozabankowe, ważne, by informacje, z których korzystasz, w klarowny i czytelny sposób ujmowały temat.

Co to jest kredyt pozabankowy i czym się kierować, decydując się na skorzystanie z danego produktu finansowego? Zapoznaj się z naszym przystępnym wprowadzeniem do świata kredytów pozabankowych!

W banku czy poza bankiem?

Poszukujesz wsparcia finansowego, by móc realizować swoje plany i marzenia? W takich okolicznościach swoje pierwsze kroki najczęściej kierujesz do banku. Niestety, mimo że oferta instytucji bankowych jest bardzo szeroka i zróżnicowana, a poszczególne banki zajadle konkurują w walce o klienta, uzyskanie kredytu bankowego czasami może okazać się bardzo trudne lub niemożliwe. Banki odmawiają kredytowania, gdy klient nie ma zdolności kredytowej, czyli zdaniem banku nie będzie w stanie spłacić kredytu. Dzieje się tak, gdy potencjalny kredytobiorca uzyska niską ocenę scoringową, szacowaną przez specjalne algorytmy lub gdy nie ma umowy o pracę.

Odmowna decyzja kredytowa może być spowodowana również negatywną historią kredytową. Biuro Informacji Kredytowej przechowuje informacje na temat wszystkich kredytów spłacanych obecnie w polskich bankach, a także części pożyczek (w zależności od tego, czy dana firma pożyczkowa nawiązała współpracę z Biurem). Samo w sobie bycie w BIK-u nie jest niczym złym, ponieważ przechowywane są tam również informacje pozytywne, o długach spłacanych na czas. Natomiast, jeśli w BIK-u widnieją informacje o opóźnieniach w spłacie bieżących bądź już uregulowanych zobowiązań, bank może potraktować danego klienta jako nierzetelnego. Biorąc pod uwagę, że BIK ma prawo przechowywać dane na temat kredytów uregulowanych z opóźnieniem przez 5 lat po ich spłacie, dla wielu osób otrzymanie kredytu w banku bywa znacznie utrudnione przez długi okres.

Gdy bank odmawia kredytu

Kiedy bank nie chce pożyczyć nam pieniędzy, dobrym rozwiązaniem jest kredyt pozabankowy. Jest to produkt finansowy oferowany klientom przez firmy pozabankowe. Warunki udzielania tego rodzaju pożyczek zasadniczo różnią się od procedur stosowanych przez banki. Pożyczki są o wiele łatwiej dostępne, a decyzje kredytowe zapadają o wiele szybciej niż w przypadku banków. Decydując się na kredyt pozabankowy, warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. A przede wszystkim na jedną, kluczową – wysokość oprocentowania. Ale to nie wszystko. Inne parametry pożyczki także nie są bez znaczenia – szczególnie wysokość pożyczanej kwoty i długość okresu spłaty. Decydując się na kredyt pozabankowy, warto wybrać taki, którego spłaceniu jesteśmy w stanie sprostać.

Analizując ofertę produktów kredytowych i pożyczek w internecie, warto pamiętać, że zgodnie z oficjalną nomenklaturą kredyt może zostać udzielony wyłącznie przez bank, a operacje tego rodzaju regulowane są przez prawo bankowe. Domeną działania firm pozabankowych są pożyczki. Zakres i możliwości ich działań reguluje kodeks cywilny.

Czy kredyt pozabankowy jest możliwy?

Kredytów mogą udzielać, w związku z zapisami prawa bankowego, jedynie banki, dlatego też firmy pożyczkowe nie stosują tego określenia. Kredyt pozabankowy to nic innego jak nieformalne określenie na pożyczkę oferowaną przez instytucję pozabankową.

Jednocześnie warto wiedzieć, że chociaż kredyt pozabankowy nie istnieje, to pożyczki udzielane przez firmy, dla których jest to główne źródło zarobku, są objęte nie tylko kodeksem cywilnym, ale także ustawą o kredytach konsumenckich. W związku z tym pożyczkodawcy są zobowiązani między innymi umożliwić klientom wcześniejszą spłatę zobowiązania w dowolnym momencie.

Muszą także pozwolić pożyczkobiorcom na odstąpienie od umowy pożyczki w terminie 14 dni od jej zawarcia, bez pobierania za to dodatkowych opłat (klient musi jedynie ponieść koszt opłat za okres kilku lub kilkunastu dni, przez które dysponował środkami). Pożyczki prywatne, udzielane na przykład między członkami rodziny, nie są traktowane jako kredyty konsumenckie i stosuje się wobec nich tylko zapisy kodeksu cywilnego.

Co jest lepsze – kredyt pozabankowy czy kredyt w banku?

Zarówno kredyt w banku, jak i kredyt pozabankowy mają swoje dobre i złe strony. Kredyt w banku może być tańszy, ale za to wiązać się z większą ilością formalności i wyższymi wymaganiami. Pożyczki pozabankowe są łatwiej dostępne, ale za to bywają dużo droższe.

W związku z tym to, który produkt finansowy, czy ten oferowany przez bank, czy kredyt pozabankowy (a więc w praktyce pożyczka) będzie lepszy (lub w ogóle możliwy do uzyskania) będzie zależało od sytuacji, w tym przede wszystkim od zdolności kredytowej i historii kredytowej danej osoby. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Co zrobić po negatywnej decyzji kredytowej?

Każdy bank wylicza zdolność kredytową nieco inaczej, więc odmowa w jednym banku nie musi oznaczać, że taką samą odpowiedź otrzymamy od innej instytucji. Może się okazać, że wnioskując o dokładnie taką samą kwotę, w jednej instytucji spotkamy się ze zdecydowaną odmową, w drugiej zaś od razu otrzymamy decyzję pozytywną.

Dodatkowo, poszczególne instytucje finansowe mogą przyjmować za akceptowalne różne stopnie ryzyka, a także na przykład podchodzić inaczej do niestandardowych źródeł dochodów. Warto więc zwrócić się do profesjonalnego doradcy kredytowego, który przeanalizuje sytuację i ustali, w jakiej instytucji są najwyższe szanse na pozytywną decyzję.

Pożyczka w 15 minut dla każdego

  Skontaktuj się z nami   Pożyczki krótkoterminowe są idealną opcją dla wszystkich, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Przerwanie ciągłości finansowej może być spowodowane wieloma sytuacjami życiowymi, w tym utratą pracy, wypadkiem, chorobą. Nagła utrata stałego dochodu może doprowadzić do zaległości w spłacie kredytu bankowego czy bieżących opłat. Ratunkiem w takiej sytuacji okazują […]

Czytaj dalej

Kredyt konsolidacyjny pozabankowy

Pomimo tego, że na rynku funkcjonuje wiele banków komercyjnych, które coraz zajadlej walczą o klientów i próbują przyciągnąć ich na wszelkie sposoby, coraz więcej osób decyduje się na współpracę z instytucjami parabankowymi. Dzieje się tak nie dlatego, że oferty banków są złe i nie są w stanie spełnić oczekiwać klientów. Pozabankowy kredyt konsolidacyjny Przeciwnie – […]

Czytaj dalej

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz