8 min
jak-sprawdzic-i-obliczyc-zdolnosc-kredytowa

Nie wiesz, czy dostaniesz kredyt? Oblicz zdolność kredytową!

Dzisiejszy świat bez kredytów w zasadzie nie istnieje. Pieniądze pożyczają między sobą ludzie, firmy, instytucje i państwa. Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia zetknął się lub zetknie z różnymi formami kredytów i pożyczek. Trudno sobie również dzisiejszy świat bez nich wyobrazić, nawet z perspektywy zwykłego obywatela – etatowego pracownika, czy niewielkiego przedsiębiorcy. Dlaczego? Otóż pożyczone od banków pieniądze często dają nam możliwość realizacji planów, spełniania marzeń, rozwijania się, zaspokajania podstawowych potrzeb. Czasem pomogą wyjechać w podróż życia, a czasem po prostu załatają domową dziurę budżetową. W związku z dużą popularnością kredytów i pożyczek, każdy z nas zapewne spotkał się z terminem “zdolność kredytowa”. Czym jest? Przeczytaj nasz tekst i oblicz zdolność kredytową!

Jak sprawdzić i obliczyć zdolność kredytową?

Instytucja, która pożycza nam pieniądze musi mieć pewność, że będziemy w stanie je oddać. Tym samym zdolność kredytowa to nic więcej jak nasze możliwości spłaty danego zobowiązania. Aby ją sprawdzić, musimy skupić się na kilku rzeczach: źródle dochodów, ich wysokości, stabilności zatrudnienia, a także aktualnej sytuacji życiowej. Gdzie możemy sprawdzić zdolność kredytową? Najprościej zrobić to za pomocą dostępnych w Internecie kalkulatorów, które uwzględniają kryteria najpopularniejszych banków. Wystarczy wpisać wymagane parametry: wysokość uzyskiwanych dochodów, rodzaj zatrudnienia, staż pracy, koszty miesięcznego utrzymania. W ten sposób dowiemy się, jaka kwota w miesiącu, po opłaceniu wszystkich zobowiązań i rachunków, zostaje do naszej dyspozycji i jaką jej część możemy przeznaczyć na ratę kredytu. W Internecie sprawdzimy naszą zdolność orientacyjnie, jednak aby poznać szczegóły i dopasować nasze możliwości do konkretnego kredytu warto skierować się ku wybranej instytucji finansowej. Można osobiście pójść do banku lub skorzystać z internetowej formy kontaktu. Wytyczne, które określają zdolność kredytową, mogą się różnić pomiędzy bankami. Niech nas zatem nie zdziwi sytuacja, w której jeden z banków proponuje nam wysoką kwotę kredytu, podczas gdy drugi całkowicie odmawia jego udzielenia. Oznacza to, że posługują się innymi kryteriami badania zdolności kredytowej.

Nawet, jeśli obecnie nie planujemy zaciągać kredytu lub pożyczki, mimo wszystko warto wiedzieć, jak obliczyć zdolność kredytową. W każdej chwili nasza sytuacja finansowa może się bowiem zmienić (na przykład z uwagi na zmianę pracy czy chorobę), w pewnym momencie może również pojawić się w nas chęć posiadania własnego domu czy mieszkania, a przy kredycie hipotecznym zdolność kredytowa jest szczególnie ważna. Większość Polaków w którymś momencie swojego życia zaciągnie jakieś zobowiązanie finansowe, dlatego też powinniśmy być na taką ewentualność odpowiednio przygotowani.

jak sprawdzic i obliczyc zdolnosc kredytowa - wykres kredyty i pozyczki

1 Źródło: https://bezprawnik.pl/2520-zl-placy-minimalnej/

Oblicz zdolność kredytową – krok po kroku

Aby samodzielnie obliczyć zdolność kredytową wystarczy kartka, długopis i kalkulator. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, bo nawet jeśli bank zadowala nasza sytuacja materialna, to warto sprawdzić, czy na spłatę kredytu faktycznie będzie nas stać. Należy w tym celu zsumować wszystkie miesięczne opłaty, również te, o które wcale nie zapytał bank, np. dodatkowe zajęcia dzieci, koszty dojazdów do pracy, wydatki na jedzenie, ubrania, wyjazdy, własne przyjemności. Kwotę, którą uzyskamy, powinniśmy odjąć od wysokości naszego wynagrodzenia. Otrzymamy sumę, która jest do naszej dyspozycji po zaspokojeniu wszystkich kosztów życia. To właśnie tyle może wynosić nasza rata. Wówczas wiemy na pewno, że będzie nas na nią stać i nie będziemy musieli rezygnować z dotychczasowego poziomu życia.

Mierz siły na zamiary

Pamiętajmy jednak, że kredyty często zaciągamy nie na kilka miesięcy, ale na wiele lat. Warto mieć na uwadze, że w tym czasie nasza sytuacja życiowa może się zmienić, czego obliczana w danym momencie zdolność kredytowa po prostu nie przewiduje. Możemy stracić pracę, co wpłynie na nasze dochody. Może się pogorszyć stan naszego zdrowia lub zdrowia kogoś z naszej rodziny. Dlatego należy pamiętać o tym, by raty kredytu dopasować do swojej wypłaty tak, aby nie nadwyrężały domowego budżetu. Powinniśmy pamiętać o oszczędzaniu, by nawet w awaryjnej sytuacji mieć środki na przynajmniej trzy miesiące bez wpływu wynagrodzenia. To zapewni nam spokój i pozwoli uniknąć sytuacji, w której rozpaczliwie będziemy szukać pomocy finansowej, nie zwracając uwagi na to, ile ona może nas kosztować. Warto również wspomnieć o tym, żeby raty płacić zawsze terminowo. Wówczas, nawet jeśli pojawią się drobne kłopoty finansowe, bank będzie bardziej przychylny naszym prośbom o odroczenie spłaty raty lub restrukturyzację kredytu i zmniejszenie miesięcznych rat.

Oblicz zdolność kredytową – o czym musimy pamiętać?

Podsumowując, zdolność kredytowa to kwota, którą jesteśmy w stanie bezpiecznie pożyczyć i regularnie spłacać, obliczana na podstawie źródeł i wysokości naszych dochodów, pomniejszonych o wydatki. Zaliczają się do nich zarówno raty naszych kredytów, jak i koszty utrzymania – czynsze, opłaty, wydatki na jedzenie i rozrywkę oraz inne zobowiązania. Kwota, która nam zostanie, możemy przeznaczyć na spłatę ewentualnej nowej raty. Obliczanie zdolności kredytowej możemy powierzyć zarówno internetowym kalkulatorom jak i doradcom kredytowym lub spróbować dokonać tego sami. Najważniejszym jest jednak rozsądne podchodzenie do kwestii finansów i unikanie niebezpiecznego zadłużania się.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Niekiedy może nam się wydawać, że jesteśmy w dobrej sytuacji i nasza zdolność kredytowa jest stosunkowo wysoka. Następnie dowiadujemy się, jak sprawdzić swoją zdolność kredytową i okazuje się, że jest zupełnie inaczej. W takim wypadku warto jak najszybciej podjąć kroki, żeby rzeczoną zdolność poprawić, choćby po to, żeby później móc złożyć wniosek o kredyt bez stresu i martwienia się, czy zostanie on rozpatrzony pozytywnie.

Jako, że na zdolność kredytową składa się wiele składników, jest również duża ilość sposobów na jej podniesienie. Do najbardziej oczywistych z nich należy wynegocjowanie podwyżki w pracy, znalezienie nowej bądź zmiana formy zatrudnienia (na przykład z umowy zlecenie na umowę o pracę  na czas nieokreślony). Jednak w większości przypadków jest to niemożliwe, względnie bardzo trudne i czasochłonne. Są natomiast również inne, łatwiej dostępne rozwiązania.

Jednym z nich jest obniżenie ilości posiadanych zobowiązań, czy to poprzez wcześniejszą spłatę niektórych kredytów lub pożyczek (warto to zrobić zwłaszcza, jeśli na przykład spłacamy stosunkowo niedrogi telefon czy inny sprzęt elektroniczny, a chcemy zaciągnąć bardzo poważne zobowiązanie, takie jak kredyt hipoteczny), czy rezygnację z mało używanych produktów bankowych, takich jak kredyt odnawialny czy karta kredytowa. Musimy bowiem wziąć pod uwagę, że nawet, jeśli z rzeczonej karty czy limitu na koncie nie korzystamy, to i tak obniżają one naszą zdolność kredytową.

Kredyt mimo niskiej zdolności kredytowej – czy jest możliwy?

Wiemy już, jak sprawdzić zdolność kredytową. Co jednak, jeśli rzeczywiście to zrobimy i okaże się, że jest ona zbyt niska, abyśmy mogli otrzymać wymarzony kredyt? Możemy podjąć wspomniane powyżej kroki, aby podnieść rzeczoną zdolność, ale z reguły nie będzie to szybkie, proste i całkowicie pozbawione kosztów. Nie jest to więc najlepsze rozwiązanie, kiedy bardzo zależy nam na czasie i obecna zdolność kredytowa musi w jakiś sposób okazać się wystarczająca. W takim razie czy kredyt przy niskiej zdolności jest w ogóle możliwy?

W wielu przypadkach okazuje się, że zaciągnięcie kredytu mimo wszystko jest możliwe. Nie będzie to jednak łatwe i na ogół okaże się, że nie posiadamy niezbędnej wiedzy i doświadczenia, aby taką operację przeprowadzić. Dlatego też tak opłacalny może się okazać kontakt z dobrym pośrednikiem kredytowym. Z uwagi na fakt, że zajmuje się on pozyskiwaniem kredytów zawodowo, wie doskonale, do jakiego banku się zwrócić i co zrobić, aby otrzymać dla swojego klienta pozytywną decyzję nawet w bardzo ciężkiej sytuacji (czyli na przykład przy niskiej zdolności kredytowej).

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek